Konopí seté: Kde sehnat semena a jak ho pěstovat?

Pokud se rozhodnete pěstovat konopí, nemusíte se hned automaticky pouštět do čehosi nelegálního. Dříve u nás konopí bývávalo běžnou součástí zeleninových zahrad a polí. Naši předkové jej totiž dokázali dokonale zpracovat.

K čemu využít konopí

Z listů konopí se běžně vařily čaje, odvary a připravovaly se konopné masti, ze semen se zase vařily kaše. Lidé vyráběli z konopí potraviny, léčiva, kosmetiku, tkaniny i papír. Konopí mělo využití jako stavební materiál i textilie. Konopí je antibakteriální, nasaje 4x více vlhkosti než bavlna, pohlcuje téměř 100 % UV záření. Oděvy i obuv z konopí mají delší životnost, v létě chladí a v zimě hřejí.

Dnes nejčastěji najdete konopí v podobě:

Jaké druhy konopí můžete legálně zasadit

Legálně lze pěstovat konopí seté, Cannabis sativa, které může dorůst až do výšky 5 metrů. Vytvoří silný vláknitý stonek, který se slabě větví a rychle dřevnatí. Má dlanitě složené listy s úzkými a dlouhými čepelemi a oproti jiným druhům má méně listů. Podívejte se na rozdíl mezi CBD a THC.

Z konopí setého byly vyšlechtěny odrůdy technického konopí s minimálním obsahem THC pod 0,3 %. Jde o tetrahydrokanabinol, což je psychoaktivní omamná látka, která způsobuje euforické pocity, na nichž vzniká i závislost. K pěstování není třeba povolení k zacházení s návykovými látkami. Nesmíte však marihuanu pěstovat na ploše 100 m2 a více, jinak vzniká povinnost ohlásit to příslušným státním orgánům dle zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách. Více o legalizaci marihuany zde.

Konopí seté: Kde sehnat semena a jak ho pěstovat? 2

Další druhy konopí

A jaké má marihuana další známé druhy? Konopí rumištní, Cannabis ruderalis, dosahující výšky 1 metru, což je planá plevelná rostlina s tenkým, větveným stonkem a minimem THC. Asi nejznámější je konopí indické, Cannabis indica, vysoké 3 metry, hustěji olistěné, více rozvětvené, s obsahem THC má nad 7 %. Usušené palice a účinky marihuany se od těch z konopí setého značně liší.

Pozor na obsah THC

Odrůdy s množstvím THC více než 0,3 % je u nás zakázáno pěstovat. Při přechovávání či pěstování v malém množství pro svou potřebu se dopouštíte přestupku a můžete dostat pokutu až 15 000 Kč. Pokud jde o větší množství, jde o trestný čin. Výjimkou jsou pěstitelé s licencí na pěstování konopí pro léčebné účely a specializovaná lékařská či vědecká pracoviště s příslušným povolením.

Konopí seté: Kde sehnat semena a jak ho pěstovat? 3

Kde získat semínka konopí

V mnoha e-shopech najdete semena marihuany z prověřených seed bank, přehledně rozdělených do kategorií podle typu kvetení, druhu semínek a dalších parametrů. Díky tomu si pro své pěstování a sběratelské účely snadno a rychle zvolíte konopná semínka přesně podle svých představ. Stačí si zadat do vyhledávače konopí seté prodej, vybrat druh či typ a projít si odrůdy konopí.

Pěstování konopí na zahradě

Pokud jste si vybrali vhodná semínka konopí některé z odrůd konopí setého, kterému vyhovuje venkovní pěstování, můžete začít sázet. Na rozdíl od náchylnějšího konopí indického, konopí seté nevyžaduje stabilní podmínky. Stačí mu provzdušněná zemina s dostatkem vláhy a humusu. Pěstování konopí je snadné. Nastudovat si pro jistotu můžete nemoci konopí.

Výsev a předpěstování konopí

Semínka můžete předpěstovat a pak vysadit ven, nejlépe až ke konci května, až nebudou hrozit přízemní mrazíky. Přímý výsev se doporučuje načasovat už do druhé půlky dubna. Semena se sejí hloubky 3 až 4 centimetry, aby se rostlina při svém bujném růstu nevyvracela. V chladnějších oblastech můžete přikrýt půdu netkanou textilií. Během růstu můžete vyzkoušet zastřihování konopí.

Konopí seté: Kde sehnat semena a jak ho pěstovat? 4

Péče o konopí

Pěstovat technické konopí není složité, roste téměř samo. Naši předkové jej sázeli mezi zeleninu, kde podpoří její růst, odpuzuje hmyz a chrání ji před škůdci. Konopí navíc čistí vzduch od škodlivin a svými kořeny velmi dobře provzdušňuje půdu. Konopí je jednoletá dvoudomá rostlina. Jak se pozná konopí samec a samice? Samčí rostliny jsou vyšší, štíhlejší, mají světlejší listy, šedozelený vrchol a dozrávají o 4 až 6 týdnů dříve než samičí rostliny, které jsou nižší, silnější, více olistěné a tmavší.

Sklízení konopí

Při sklízení marihuany se sbírá list, květ i semena. Rostliny v suché místnosti vcelku zavěsíte za stonek palicemi dolů. Rychlejší je rozstříhat je na paličky a lístky a sušení marihuany na síťkách asi 14 dnů. Pokud byste chtěli vyzkoušet jako klasickou marihuanu konopí seté, účinky jsou spíše stimulující a energetizující, povznášející, euforické, rozvíjející myšlení a fantazii, zvyšující aktivitu uživatele.

Napsat komentář