Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů?

Žluté listy konopných rostlin jsou upozorněním na to, že je třeba při pěstování něco změnit. Podívejte se na nejčastější příčiny žloutnutí listů i další nemoci listů marihuany a jak potíže řešit.

Jak odhalit příčinu

Žloutnutí listů neboli chloróza je v podstatě ztráta chlorofylu. Listy rostlin jsou nezbytné pro fotosyntézu, a pokud jsou žluté, je třeba udělat nějakou změnu v pěstování. U konopných rostlin dochází k přirozenému zežloutnutí, odumření a opadávání listů v posledních týdnech kvetení a na konci vegetačního cyklu.  Objevit se mohou i běžní škůdci.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 2

Příliš vysoká teplota

Příliš horký vzduch způsobuje žloutnutí a vysychání listů pěstovaných konopných rostlin. Teploty nad 28 °C zpomalují fotosyntézu, konopné šišky jsou řídké a slabší. Venku rostlinu zastiňte. Uvnitř zvyšte výkon klimatizace a ventilátorů.

Příliš nízká teplota

Při teplotách pod 10°C listy konopí zežloutnou, některé získají fialové a namodralé odstíny. U některých odrůd je zbarvení na závěr kvetení žádané, ale na začátku pěstování jde o problém. Venku využijte skleník či fóliovník a rostliny v květináčích přesuňte do tepla. V interiéru zvyšte teplotu a přidejte více světel.

Nadbytek světla

Při pěstování konopí v interiéru musí mít zdroj světla správnou intenzitu a musí být umístěn v optimální vzdálenosti od vrcholků rostlin. Pokud jsou lampy a reflektory příliš blízko, pupeny a horní listy jsou žluté, jsou na nich hnědé skvrny a spálí se.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 3

Nedostatek světla

Při nedostatku světla naopak žloutnou spodní zastíněné listy marihuany nebo listy uvnitř husté rostliny. Světla zavěste níže a intenzitu světla upravujte podle aktuálního stadia růstu konopí.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 4

Nedostatečná zálivka

Zalévejte ve správném množství a čase, ať může fungovat cyklus vlhkosti a sucha. Pokud po zálivce zvednete nádoby a z květináčů nevytéká přebytečná voda, zalévejte více. Voda musí proniknout až ke kořenům rostlin, jinak se brzdí růst.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 5

Nadměrná zálivka

Pokud jsou nádoby s rostlinami ke zvedání příliš těžké, nebo pěstujete v půdě, kupte si vlhkoměr. Při hydroponii správně nastavte čerpadla, provzdušňování, nádrže a časovače. Přemokření substrátu vede k hnilobě kořenů a žloutnutí listů.

Přehnojení rostlin

Příliš mnoho živin může způsobit spálení rostlin živinami a žloutnutí listů. Nadměrné hnojení způsobí, že jsou listy vysušené, křehké, zářivě žluté a na okrajích se kadeří. Při přehnojení marihuany a spálení dusíkem jsou listy lesklé a hodně tmavě zelené. Přestaňte hnojit a substrát propláchněte čistou vodou.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 6

Nedostatečné hnojení

Nedostatek živin způsobí, že listy konopí zežloutnou a zvadnou. Nedostatek dusíku začíná žloutnutím okrajů listů a postupuje dovnitř. Centrální žilky listů zůstávají tmavozelené. U cannabis se sníží i obsah THC či CBD. Opatrně zvyšujte množství organického hnojiva z mořských řas, dokud se nezmírní příznaky.

Neschopnost příjmu živin při nevhodné hodnotě pH

Žluté listy mohou být signálem, že rostliny při nesprávném pH nemohou přijímat živiny. V půdě má být pH 6,0 až 7,0, u hydroponie a kokosového vlákna pH 5,5 až 6,5. Pořiďte si digitální měřič pH a hnojiva určená pro konopí s vybalancovaným pH, které pomohou upravit širší rozsah pH. Propláchněte rostliny čistou vodou a pak pokračujte v hnojení živným roztokemmakroprvky i mikroprvky pro konopí.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 7

Hniloba kořenů

Mikrobiální onemocnění hniloba kořenů napadá kořenový systém. Vlhké prostředí láká bakterie, houby a řasy, ty napadají kořeny, které hnijí, jsou hnědé a slizké a listy žloutnu. Objevit se může i plíseň na konopí. Dejte do půdy prospěšné mikroorganismy mykorhizní houby. Zalévejte méně a až ve chvíli, kdy 1 cm půdy vyschne. Textilní květináče a nádoby Air-Pots zlepší provzdušnění i drenáž.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 8

Septorióza listů

Mezi nemoci marihuany patří listová septorióza, která se objevuje v časné fázi kvetení. Houbové onemocnění na listech vytvoří černé skvrny, které se šíří, pak listy žloutnou, hnědnou a vadnou. Odstraňte infikované listy, nůžky desinfikujte a zvolte postřik s nimbovým olejem na list. Zlepšete cirkulaci vzduchu a instalujte odvlhčovač vzduchu. Odstraňte i listy pod rostlinami ať nepřenáší spóry.

Nemoci konopí: Co trápí konopí při žloutnutí listů? 9

Napsat komentář