Jak to vypadá s legalizací marihuany v ČR?

O legalizaci marihuany se vedou několikaleté vládní spory. I přesto, že jsme se dočkali pár vstřícných kroků, musíme konstatovat, že tato jedna vlaštovka jaro rozhodně ještě nedělá. Jak to tedy vypadá s legalizací marihuany v České republice dnes?

Marihuana, nebo také jinak konopí, je u nás považováno za velmi kontroverzní látku. V současné společnosti stále ještě převládá názor, že pokud její držení nebudeme regulovat, během chvíle se situace zvrhne v Apokalypsu. Je pravda, že se jedná o návykovou látku, nad kterou je nutné mít nějakou smysluplnou kontrolu. Na druhou stranu, existuje řada chronicky nemocných, kteří toužebně čekají na schválení zákonů, které by jim mohly výrazně zlepšit kvalitu jejich života. (Třeba tím, že léčebné konopí budou moci beztrestně pěstovat pro svou vlastní potřebu.) To jim ale zákon v této chvíli neumožňuje.

Proto jsme se zaměřili na to, jak to v současné chvíli vypadá.

Aktuálně v roce 2020

Na začátku roku 2020 se zdá, že volnější podmínky pro používání (ale i pěstování) marihuany jsou zatím v nedohlednu. Vláda povolila prodej léčebného konopí (v malých a extrémně drahých dávkách) v lékárnách. Relativně volný přístup máme i ke kosmetickým přípravkům z léčebného konopí, které dokáží zklidnit pokožku s lupénkou, seboroickou dermatitidou či ekzémy. V ostatních případech ale mají zájemci o používání konopí od státu spíš červenou.

Jak to vypadá s legalizací marihuany v ČR? 2

V dalších případech je legální pouze prodej a pěstování technického konopí (více o podmínkách pěstování tohoto druhu si řekneme níže). To musí být jasně označeno výrobcem. Takové konopí obsahuje méně než 0,3 % psychotropního THC

Co lze legálně pěstovat

Jak už jsme se zmínili výše, legálně pěstovat lze u nás pouze druhy technického konopí. Ty obsahují méně než 0,3 % THC. To ale pěstitelům nevadí, protože takové odrůdy mají vysoký podíl CBD, jehož účinky na lidské tělo jsou prakticky totožné. (Jen s tím rozdílem, že není omamné.) Nemůžete z něj ale dělat tinkturu, jinak se na ni bude pohlížet jako na drogu, za což by vám mohl hrozit postih. (I přesto, že jste zpracovávali technické konopí a nikoliv to léčebné.)

Jak to vypadá s legalizací marihuany v ČR? 3

Ani technické konopí ale nemůžete sázet jen tak, podle svého uvážení. Pokud hodláte technické konopí pěstovat na větší ploše než je 100 m2, musíte o tom informovat příslušné státní orgány. (A posléze budete muset pravidelně dokládat požadované papíry.)

V případě, že se rozhodnete obejít platné zákony a rozhodnete se pěstovat klasickou marihuanu s vyšším obsahem THC (nad 0,3 %) a někdo vás odhalí, do 5 rostlin se bude jednat o přestupek. (Při pěstování nad 5 kusů jde o regulérní trestný čin.)

Jak to vypadá do budoucna? Co prosazuje vláda?

Jak už jsme předestřeli na začátku článku. I když se v otázce dostupnosti marihuany pomalu prolamují ledy, vývoj naší legislativy je oproti ostatním zemím stále dost konzervativní. Zatímco lékaři se naučili pomalu vypisovat recepty na léčebné konopí, zbytek populace se k němu nemůže prakticky dostat. (Jedině nelegální cestou.) Ani do budoucna se navíc nejeví, že by se měl tento postoj naší vlády nějak výrazněji změnit.

Jak to vypadá s legalizací marihuany v ČR? 4

Asi nejvíce se v tomto ohledu snaží strana Pirátů, kteří dlouhodobě prosazují lehčí přístup k marihuaně. Nejde ale jenom o to, aby si lidé mohli beztrestně užívat. Ivan Bartoš se v rozhovoru s ČT v lednu 2020 vyjádřil tak, že za pomoci legalizace chce odčerpat peníze, které by se jinak dostaly na černý trh a mohly by být dále použité pro páchání jiné trestné činnosti. (Například pro obchod s bílým masem.) Také se ale vyjádřil, že tento krok rozhodně nepovažuje v současné chvíli za prioritu. (Důležitější je podle něj vyřešit lepší dostupnost bydlení a penze.)

Závěr

V současné chvíli nemůžeme spoléhat na to, že se pravidla legalizace nějakým způsobem rozvolní. Roli v tom hraje nejen konzervativní přístup vládních stran, ale také nutnost řešit některé jiné, a z pohledu vlády důležitější, body veřejného života.

Mezi ně patří:

 • Lepší dostupnost bydlení
 • Důchodová reforma
 • Zvládnutí exekuční krize
 • Investice
 • EET

Dobrou zprávou ovšem je, že v roce 2019 proběhl rozhovor s bývalým protidrogovým koordinátorem a expertem na problematiku návykových látek, Jindřichem Vobořilem (na portále info.cz) a ten se vyjádřil tak, že by (po pečlivém průzkumu) nebyl striktně proti legalizaci marihuany. Ovšem, jen v případě, že by si Česká republika vzala za vzor Nizozemsko, nebo Uruguay, kde funguje přísná státní kontrola. Je tedy možné, že s podobnými postoji se budeme ve vyšších sférách setkávat čím dál častěji, až do doby, kdy nedojde k plné (avšak regulované) legalizaci.

Co si o problematice legalizace konopí myslíte vy? 

 

7 komentářů u „Jak to vypadá s legalizací marihuany v ČR?“

 1. Uváženým názorem si myslím, že legalizace by přispěla pouze občanům, kteří potřebují lék na jejich onemocnění a zdravotní problémy, taktéž. Ale v úvahu mám zájem říct, že úplnou legalizací by jsme byli jako děti na pískovišti, mohli bychom vše a nemuseli by jsme se ohlížet, zda můžeme,… Kdyby byla legalizace marihuany pod kontrolou, měli bychom v rozšíření trhu a zisk v ekonomice. Mohli bychom být dospělí a vzít měrný riziko ve společnosti, zda jsme nebo nejsme jednotlivci nebo spolek uživatelů marihuany ve prospěch osobní..

  Rozhodně téma Marihuana je snad nejvíce prodiskutovaný Téma ve společnosti celkově, takže říct něco nového je téměř nemožný. Přes to bych řekl, dejme zelenou legalizaci marihuany pro využití lékařské a marihuany pro rekreační účely, protože tím může vzniknout i nový vědecký obor: Marihuana ve společnosti lidí. Průzkum by získal statistiky a věda by obnášela vědecká poznání uživatelů společenských prvků, jako jsou dnes cigarety, byla by marihuana…

  Rizikem jsou zdravotní a psychické problémy: Zkreslení reálného vědomí a změna fyzicky tělesných rysů. Přínos by byl vědecky v měřítku kosmické lodi, protože až dojdou hmotný zásoby planety Zemi, tak se pak asi pozdě zjistí, že Marihuana by z 60% odhadem mohla zastoupit nerostné a ropné bohatství. Vysvětlím, jak toho možný dosáhnout: Konopný produkt a rostlina má odvětví jako jsou obchod a průmysl, trh potřebuje nová odvětví obchodu pro udržení stále rostoucí ekonomiky a průmysl potřebuje palivo, nejen tímto základem potřebujeme do budoucna marihuanu celkově.

  Ziskem thc látek můžeme proniknout do výzkumu biologických látek prospěšný pro život, doposud neznámá oblast: thc látky jsou složitější než cukr, který v malé míře nezbytně potřebujeme, ale thc látky nijak nekomplikují zdravě myslícího člověka, ba naopak přináší z hlediska genetiky pozvolný vývoj ke zdravě přínosného způsobu života, protože působení marihuany všemi způsoby skutečně působí prospěšně pro život, podobně jako minimální množství cukru.

  Vývojem stálého potravinářského sice máme nové potraviny, ale nemáme způsob jak se naučit příjímání nových výrobků pro život prospěšný, spíš nám zpočátku bude blbě, ale thc látky nám dají návod, jak se naučit zpracovat nové potraviny, aby nám byly zdravě prospěšný. Chce to jenom výzkum po znání chuti a nových potravin. Riziko je jedno, za 100-300 let když budeme pojídat pouze maso, tak z takového člověka bude hloupě vypadající robot v práci a bude tělesně ještě nezdravě funkční, protože jediný co bude umět je jíst, pracovat a spát, živočišným způsobem stravování inteligence nedosáhneme, proto je důležitá rostlinná strava a marihuana je návodem v chuti a problematice využití pro přínos člověka do budoucnosti, zcela určitě.

  Odpovědět
 2. Myslím si,že legalizace marihuany by se mohla uskutečnit v případě,že by její uživatelé byli sledováni a byli by pod psychiatrickým dohledem!

  Odpovědět
 3. Dobrý den!
  Absolutně nechápu proč se marihuana pro rekreační užívání zletilých dávno nelegalizovala. Ovzduší je stejně zamořování z důvodu léčby a legalizace jiných zemí, tak proč ne? Na volném prostranství se stejně intoxikovat z ovzduší nelze, to mám vyzkoušeno. Přeji brzké legální pěstování, držení a užívání zletilých v soukromí a prostorách k tomu určených!

  Odpovědět

Napsat komentář