Jak zastřihovat konopí? Poznejte Fiming a Toping!

Zastřihování konopí způsobuje rostlině lehký stres, proto je důležité načasování. Dbejte na správnou péči, hnojení i zálivku ať po něm rostlina nechřadne.

Zastřihování či zaštipování konopí vede při správném provedení k vyššímu výnosu i kvalitě. Topping a Fiming jsou léty prověřené techniky, díky kterým lze zvýšit počet hlavních větví s palicemi. Díky High stress trainingHST technikám změníte strukturu celé rostliny, zvýšíte výnos i kvalitu sklizně. Můžete ji kombinovat se SCROG technikou ohýbání konopí, aby nepřerůstalo nad podpůrnou síť.

zastřihování konopí

Co je Topping

Zastřihávání konopí známé jako Topping je proces odstranění posledního patra nebo bočních větví. Na pár dní se zpomalí vertikální růst a podpoří růst bočních větví. V místě, kde ze stonku vyrůstají listy, vyrostou 2 vrcholky místo hlavního.

Opakovaný střih zahustí rostlinu. Nové vrcholky se obalí květy a díky lepšímu prostupu světla sklidíte více tvrdých a lepivých květů konopí. Ustřižený kus rostliny lze jako řízek pěstovat pro udržení genetické linie zajímavých odrůd.

zastřihování konopí

Co je Fiming

Zastřihávání konopí známé jako Fiming je v podstatě to samé, jen místo 2 vrcholků vyrostou v místě zaštípnutí 4 vrcholky. Střih se nedělá na stonku, ale v nejvyšším bodě rostliny. Za pár dní vyraší zvláštně tvarované, v dalším patře už běžné listy.

Při správném střihu se rostlina zotaví za 4 až 8 dnů a začne znovu růst. Mezi jednotlivými střihy ji nechte 14 až 21 dní odpočinout. Rostlina musí mít na zaštipované větvi alespoň 3 patra od posledního místa, kde byla předtím zastřižena.

zastřihování konopí

Potřebujete ostré zahradnické nůžky, které před zaštípnutím dezinfikujte např. technickým lihem, abyste se vyhnuli přenosu bakterií a nečistot. Zastřižená rostlina je v místě poškození snadno zranitelná a do otevřené rány se mohou  přenést infekce.

Důležité je vyhledání správné části rostliny. Když budete zaštipovat vrchní část stonku nebo některou z bočních větví, vždy dbejte na to, aby byla celá rostlina silná a opravdu v dobré kondici. Rostlinu při zastřihování opatrně uchopte tak, abyste ji nepoškodili a čistými vydesinfikovanými zahradnickými nůžkami proveďte ostrý střih.

Rostlina se po zastřihnutí bude několik dní až týdnů hojit. Přibližně po 14 dnech se místo zastřihnutí zcela zatáhne a rána zacelí. Z místa, kde rostou listy, začnou vyrůstat 2 až 4 nové vrcholky, ze kterých se během květové fáze vyvinou větve poseté lepivými květy plnými voňavé pryskyřice.

Jak zastřihovat konopí? Poznejte Fiming a Toping! 1

Kdy začít zastřihovat konopí

Důležité je při tvarování rostlin marihuany hlavně správné načasování. První zaštípnutí provádějte na rostlinách až v momentě, kdy mají alespoň 3 až 4 patra s vyvinutými listy nebo výšku alespoň 15 až 25 cm. Při opakovaném zaštipování dbejte na to, aby byla rostlina dobře zregenerovaná po posledním zaštípnutí.

Další techniky pro zvýšení výnosu při pěstování marihuany

Metody pěstování konopí pro vyšší výnos známé jako LST – Low stress training neboli nízko stresové techniky pěstování konopí, jsou léty ověřené postupy jak díky jednoduchým krokům mnohonásobně zvýšit výnos a kvalitu sklízeného konopí.

Mezi techniky patří tzv. SCROG, SOG či ohýbání a přivazování větví. Asi nejvýraznějších výsledků docílíte při jejich kombinaci. Mezi další techniky patří i Lollipoping, Super Cropping či Defoliation. Můžete si je postupně nastudovat a vyzkoušet.

V ČR se nesmějí pěstovat odrůdy konopí či marihuany s obsahem THC vyšším než 0,3% a tyto techniky se dají plně využít při pěstování technického konopí a odrůd CBD konopí, které obsahují jen stopové množství THC.

Napsat komentář