Humulen: Co to je a jaké jsou jeho možné účinky?

Humulen je součástí fytokomplexu konopné rostliny a je známý také jako α-humulen či α-karyofylen. Jeho vůní znáte z květů konopí. Výzkum naznačuje, že tento terpen může pomoci s celkovým terapeutickým potenciálem konopí.

Humulen

Humulen je jednou z mnoha chemických sloučenin v konopné pryskyřici. Díky třem isoprenovým jednotkám v jeho struktuře se řadí do třídy seskviterpenů. Vědci zkoumají jejich pozitivní vliv včetně humulenu. I když jsou v konopí účinné hlavně kanabinoidy, terpeny s nimi synergizují a dle studií navozují i své unikátní účinky. Rostliny humulen chrání proti škůdcům patrně tím, že přeruší jejich rozmnožování.

Aroma humulenu

Humulen má charakteristické dřevité, zemité a kořeněné aroma a podtrhuje vůni mnoha rostlin. Ve velkém množství se nachází v chmelovém esenciálním oleji, proto jej můžete cítit i v pivu. Konopí i chmel patří do stejné rostlinné čeledi konopovitých – Cannabaceae. Chmelové šišky jsou květy chmelu otáčivého – Humulus lupulus a jejich extrakt obsahuje až 40 % humulenu.

Humulen

Kde se ještě nachází humulen

Molekula humulenu je v rostlinách často s karyofylenem. Oba terpeny mají stejný vzorec, ale jiné uspořádání atomů. Hodně humulenu se nachází i ve vzduchu kolem rostlin borovic, pomerančovníků, tabáku, lipnice a slunečnic, v esenciálním oleji šalvěje, lindery tupolaločné, zázvoru, koriandru a vavřínu vznešeného.

Humulen a jeho účinky

Rostliny s humulenem se v tradiční medicíně často používají jako sedativa a jsou protizánětlivé. Strukturou je podobný beta-karyofylenu, ale nepatří mezi aktivátory receptoru CB2. Pravděpodobně ovlivňuje více faktorů zánětu a účinnost se rovná kortikosteroidům. Tlumí vylučování hlenu v plicích a má nízkou toxicitu, proto je vhodný při zánětech dýchacích cest. Podpůrné studie prokazují další jeho účinky.

Humulen

Antibakteriální účinky

Výzkum publikovaný v časopise Phytotherapy Research naznačil antibakteriální vlastnosti humulenu při boji proti infekci bakterií Staphylococcus aureus, způsobující infekci kůže, kostí a zápal plic. Testoval se olej z jedle balzámové proti více bakteriím. Humulen zabral proti bakterii Styphylococcus aureus.

Protizánětlivé účinky

Studie publikovaná v časopise European Journal of Pharmacology zkoumala protizánětlivý potenciál humulenu, který snížil počet zánětlivých molekul podobně jako protizánětlivé léky. Humulen a β-karyofylen jsou tedy vhodné i na záněty.

Výzkum publikovaný v časopise British Journal of Pharmacology testoval vliv humulenu při alergickém astmatu, přecitlivělosti dýchacích cest, zvýšené sekreci hlenu i zánětu eozinofilů, což je typ bílé krvinky. Humulen působil protizánětlivé proti zánětu dýchacích cest.

Protinádorové účinky

Studie z roku 2003 publikovaná v časopise Planta Medica zkoumala protinádorový vliv humulenu z esenciálního oleje z jedle balzámové na nádorové buňky. Olej byl efektivní proti všem testovaným typům buněk.

Při analýze plynovou chromatografií zjistili, že humulen je nejpravděpodobnější účinnou aktivní látkou. Protizánětlivé účinky navozuje zřejmě tak, že snižuje hladinu buněčného glutathionu a zvyšuje hladinu reaktivní formy kyslíku ROS, která hraje roli při apoptóze, přirozené a kontrolované buněčné smrti.

Výzkum publikovaný v časopise Cancer Cell & Microenvironment testoval vliv esenciálního oleje s humulenem na nádorové buňky tlustého střeva, získaného z listů rostliny Myrica rubra – voskovník červený, subtropického ovocného stromu, který se v Asii využívá v tradiční medicíně. Olej snižuje invazivitu nádoru, zmírňuje sekundární růst metastáz a navozuje apoptózu.

Humulen

Zdroj: Chapter Three – Cannabis Pharmacology: The Usual Suspects and a Few Promising Leads

Zdroj: Anti-inflammatory effects of compounds alpha-humulene and (−)-trans-caryophyllene isolated from the essential oil of Cordia verbenacea

Zdroj: Activation of apoptosis signalling pathways by reactive oxygen species

Zdroj: Preventive and therapeutic anti-inflammatory properties of the sesquiterpene α-humulene in experimental airways allergic inflammation

Zdroj: Composition and antibacterial activity of Abies balsamea essential oil

Napsat komentář