Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky?

Trpíte únavou a vyčerpáním, špatně spíte a nemůžete se soustředit? Nedostatek energie a časté nemoci zkuste zahnat pomocí ašvagandy známé jako indický ženšen. Podívejte se na její účinky.

Co je to ašvaganda

Ašvaganda či ašwaganda, ashwagandha neboli vitánie snodárná, latinsky Withania somnifera je v ájurvédě jedna z nejcennějších bylin, po staletí využívaná na řadu chorob a posílení organismu. Sanskrtský název ašvaganda znamená „ta, co páchne po koních“a pochází z rčení, že bylina dá energii a vitalitu koně. Ašvaganda je součástí ájurvédy a i ta její název překládá jako „síla koně, Ashwa = kůň, Gandha = síla.

Přes 200 studií potvrdilo mimořádné pozitivní účinky rostliny na lidský organismus. Ájurvédská medicína je považována za nejstarší medicínu na světě, která vznikla přibližně před 5 000 lety v Indii. Bylina je zde nazývána indickou matkou medicíny. Je respektována i Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako holistický způsob léčby a platný léčebný systém.

Bylina ašvaganda s přezdívkou indický ženšen, protože má podobné účinky jako ženšen v čínské medicíně. Z botanického pohledu nejsou příbuzné. Polokeř dorůstá do výšky 1 až 2 m. Roste hlavně v Indii, severní Africe a na Blízkém východě. Má světlezelené lístky a malé asi 1 cm žlutozelené květy. Oranžovéčervené kulaté lesklé bobule jsou velikosti rozinky. Využívá se kořen ašvagandy.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 2

Účinky ašvagandy

Kromě aminokyselin, vitamínů, minerálů a jiných živin obsahuje bylina withanolidy, látky steroidního typu. Ty pozitivně působí na nervovou tkáň, stimulují procesy v mozku a zvyšují psychickou a fyzickou odolnost. Pomáhá na záněty, nachlazení, astma i Alzheimerovu chorobu.

Posílení imunity a regenerace organismu

Tradičně je ašvaganda podávána lidem po nemoci pro urychlení rekonvalescence a posílení imunity. Jde o jednu z nejúčinnějších bylin používaných k posílení imunitního systému a omlazení organismu. Ašvaganda celkově urychluje rekonvalescenci po nemoci, má antioxidační a protizánětlivé účinky.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 3

Na nespavost, stres i soustředění

Bylina pomáhá při stresu, úzkosti, depresi, nervozitě, nespavosti a pro podporu soustředění. Má silné uklidňující účinky a efektivně řeší poruchy spánku. Zlepšuje paměť, koncentraci a proces učení. Zpomaluje také rychlost degenerace mozkových buněk. Celkově působí na omlazení mysli i těla.  Vzpruží organismus, zlepší náladu, pomůže lépe zvládat stresové a hektické situace a odstraní frustraci z probděných nocí. Posílí nervovou soustavu a podpoří klidný a plnohodnotný spánek.

Proti únavě a vyčerpání

Pro své výrazné posilující účinky je ašvaganda skvělou bylinou proti únavě a při stavech celkového fyzického a psychického vyčerpání organismu z přepracování, nedostatku odpočinku a spánku. Má velké antioxidační i protizánětlivé účinky, zvyšuje vitalitu a čistí tělo od toxinů a volných radikálů.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 4

Snížení hladiny cholesterolu a harmonizace hladiny glukózy v krvi

Vitánie snodárná podporuje stabilizaci hladiny krevního cukru a současně snižuje hladinu škodlivého cholesterolu i krevní tlak a navyšuje počet krvinek. Má posilující a harmonizační účinky.

Ašvaganda a štítná žláza

Ašvaganda podporuje funkci štítné žlázy, může pomoci při hypofunkci štítné žlázy, což je snížená schopnost štítné žlázy produkovat dostatečné množství hormonů. Jde o vysoce efektivní řešení.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 5

Na hormonální rovnováhu i hojení tkání v těhotenství

Bylina je prospěšná pro těhotné ženy. Posiluje organismus, pomáhá stabilizovat plod, regeneruje hormonální soustavu, vrací ji do rovnováhy a podporuje hojení tkání. Na rány lze užívat i zevně.

Posílení sexuální energie a zlepšení potence

Často se spojuje i ašvaganda a sex. Bylina posiluje sexuální energii žen i mužů. Po staletí se používá jako účinné afrodiziakum. U mužů zlepšuje potenci i kvalitu sperma a eliminuje předčasnou ejakulaci. U žen vyrovnává hormonální hladinu a zlepšuje libido. U obou pohlaví podporuje plodnost. Bylina mládí pomáhá ke zlepšení kondice a u starších lidí ke zpomalení známek stárnutí.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 6

Může mít nežádoucí účinky?

Ašvaganda se podle ájurvédy hodí především pro osoby s konstitucí váta, ale i kapha či pitta. Využívá se kořen rostliny jako mletý prášek i ve formě ašvaganda kapslí v denní doporučené dávce 600 až 1000 mg, nejlépe dlouhodobě. Nejsou u ní známy žádné nežádoucí účinky a kontraindikace. Poradit s lékařem by se měli lidé s nízkým tlakem, hyperfunkcí štítné žlázy, těhotné a kojící ženy a děti.

Ašvagandu lze skvěle kombinovat s kořenem zázvoru a tropickým dlouhým pepřem, který má plody ve tvaru šištic asi 2,5 cm dlouhých. Velmi účinná je kombinace s šatavari, což je speciální druh chřestu přirozeně rostoucí v Indii, Nepálu, Himalájích, severní Austrálii a na Srí Lance, zhruba v poměru 1:1. U žen a pitty poměr mírně upravte ve prospěch šatavari, u mužů a váty ašvagandy.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 7

Ašvaganda recenze – TOP 3 doplňky stravy

1. Ašva – ašvaganda kapsle

Doplněk stravy AŠVA obsahuje extrakt z ašvagandy, který uvolní stres, rozjasní mysl a zlepší spánek. Je vyroben v ČR a obsahuje plnospektrální extrakt z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů. Distributorem je česká společnost Green Farm Laboratories s.r.o. Při výrobě postupuje výrobce dle systému HACCP, požadavků Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA a certifikace IFS Food.

Lidé popisují první účinky už po týdnu užívání. Dostavuje se uvolnění, lepší usínání a spánek a odstranění ranní únavy. Tělo je uvedeno do duševní rovnováhy a zaznamenána byla i vyšší výkonnost, jak duševní, tak i fyzická. Ašvaganda projasnila mysl a zlepšila soustředění.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 8

2. GuaranaPlus Ašvaganda – ašvaganda prášek

EXOTIC HERBS s.r.o. je česká rodinná firma, která dováží do ČR originální brazilskou guaranu s garancí více než 80 biologicky aktivních látek. Řada GuaranaPlus zahrnuje produkty ze 16 různých rostlinných složek. Dbá na 100 % kvalitu surovin, šetrné zpracování, produkty bez aditiv, barviv, konzervantů, syntetických přísad, lepku a živočišných složek. Produkty jsou vhodné i pro vegany.

Lidé popisují první účinky už v začátcích užívání. Pociťují více energie, celkovou regeneraci a pohodlí, vymizení problémů se spánkem a uvolnění. Produkt pomáhá vypnout, zvládat krizové situace a stres. Zaznamenáno bylo i srovnání hormonální hladiny i hladiny cukru a snížení cholesterolu.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 9

3. Aschwagandha – GymBeam – ašvaganda kapsle

Ashwagandha ve formě praktických kapslí s 500 mg extraktu z rostliny a 5 % withanolidů, 25 mg v jedné kapsli. Díky tomu Ashwagandha GymBeam patří mezi suplementy a adaptogeny populární u studentů, manažerů, sportovců, lidí ve stresovém období, těm, co mají problémy se soustředěností, chtějí podpořit vitalitu a usilují o celkovou harmonizaci organismu.

Lidí popisují brzké účinky. Pociťují více energie, uvolnění a vymizení problémů se spánkem. Produkt pomáhá vypnout, zvládat krizové situace, stres i úzkost. Zaznamenáno bylo i srovnání hormonální hladiny i hladiny cukru a snížení cholesterolu, vyšší duševní i fyzická výkonnost, vitalita a odolnost.

Ašvaganda: Jaké jsou zkušenosti s jejími účinky? 10

Napsat komentář