Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu

Matka příroda nám proti stresu nabízí přírodní adaptogeny v potravinách či bylinách, které zvyšují odolnost organismu proti environmentálním, chemickým, biologickým i psychickým noxám. Byliny mohou přinášet zvýšení energie a výkonnosti a oddálit nástup únavy a vyčerpání. Abychom nemluvili jen o konopí, tady jsou jiné byliny.

Rostlinné adaptogeny nenarušuji normální funkce organismu, zvyšují odolnost vůči zatížení a zefektivňují proces regenerace i normalizace homeostázy po zátěži. Jak řešit stres a jakými bylinami? Tady je náš seznam adaptogenů.

Rhodiola Rosea

Rhodiola Rosea obsahujue tyrosol, rosavin a salidrosid. Mechanismus působení probíhá skrze regulaci sekrece adrenalinu a kortizolu. Jde o bylinu tradiční asijské a evropské medicíny, ale i moderních věd. Zvyšuje fyzickou výkonnost a oddaluje vyčerpání. Nástup účinků je rychlý, asi do 30 minut. Efekt může trvat 4 až 6 hodin od požití. Zvýšený účinek je po fermentaci, kdy extrakt obsahuje více tyrosolu. Doporučuje se 400 mg extraktu 1 až 2x denně. Na základě české legislativy je však maximální denní dávka omezena na 100 mg extraktu za den.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 2

Schizandra chinesis

Schizandra chinensis patří mezi byliny proti stresu tradiční čínské i východní medicíny pro oddálení vyčerpání. Má účinky na centrální nervový systém, hormonální systém a kardiovaskulární systém, imunitu a trávicí trakt. Hlavním benefitem je systémové posílení organismu a schopnost oddálit stupeň únavy. Užívá se extrakt z plodů nebo sušené plody, k dostání je i v kapslích nebo prášku. Doporučuje se 250 až 500 mg 1 až 3x denně.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 3

Eleutherococcus senticosus

Eleutherococcus senticosus známý jako sibiřský ženšen je znám po tisíciletí. Jde obecně nejpopulárnější bylinný suplement díky pozitivním účinkům na kardiovaskulární a endokrinní systém, imunitu a centrální nervovou soustavu. Euletherokok má srovnatelné účinky s ženšenem, ovšem bez negativních účinků, které jsou popisovány u vyšších dávek ženšenu. Užívanou částí rostliny je extrakt z kořene dostupný v podobě prášku či tablet. Optimální dávka je 800 mg extraktu denně.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 4

Panax Ginseng

Panax Ginseng neboli ženšen má jako hlavní účinnou složku ginsenosidy, které mají stimulační i sedativní účinky. Ženšen se proto řadí mezi adaptogen, který ovlivňuje a reguluje hladiny stresových hormonů, navozuje rychlejší regeneraci a homeostázu, ale současně působí stimulačně na imunitní systém i nervovou soustavu, oddaluje vyčerpání a navozuje stav soustředění. Z rostliny se užívá extrakt kořene, dostupný je prášek či tablety a doporučené dávkování je kolem 600 mg denně. S touto bylinkou mají uživatelé dobré zkušenosti.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 5

Ašvaganda

Ašvaganda, Withania somnifera neboli Vitánie snodárná je bylina podporující imunitu, psychiku a paměť. Pomáhá od stresu i úzkosti. Je příbuzná rozchodnice růžové a přezdívá se jí i indický ženšen, její pokroucený kořen se drtí se na prášek a vyrábí se z něj tinktury. V Ajurvédě se využívá dlouhá léta k boji proti stresu, pro posílení vytrvalosti a psychické odolnosti, k podpoře vyrovnanosti a vnitřního klidu. Doporučuje se půl lžičky prášku denně po dobu 3 měsíců. Prášek můžete rozmíchat v mléku nebo nasypat do jogurtu či kaše.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 6

Lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá neboli Ganoderma lucidum je jedinečná houba, která je v čínské medicíně známá pod názvem reishi. Je často označována za houbu nesmrtelnosti. Je známým adaptogenem, který umí eliminovat stres i různé záněty v těle, zlepšovat imunitu, má pozitivní účinky v oblasti zkvalitnění spánku a proti rakovinotvornému bujení.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 7

Pryskyřice Mumio – Asphaltum

Horská pryskyřice Mumio Asphaltum v sobě ukrývá celou řadu pozitivních přínosů pro organismus. Podporuje normální stav kloubů a kostí, harmonizuje trávení, metabolismus sacharidů a lipidů, močovou soustavu a reprodukční systém, ale i duševní a poznávací činnost. Patří mezi antioxidanty, odbourává stres a podporuje imunitní systém.

Adaptogeny: 7 účinných adaptogenních bylinek při stresu 8

Napsat komentář