Jak poznat, kdy sklidit marihuanu: Napoví vám tyto 3 signály

V České republice se smí pěstovat konopí s obsahem do 0,3 % THC. Pokud se do pěstování chcete pustit, je důležité vědět, jak poznat ten správný čas na sklízení konopí. Ať už pěstujete konopí technické nebo CBD marihuanu s nízkým obsahem THC, naučte se poznat základní ukazatele toho, že je čas na sklizeň konopí.

Na sklizeň konopí se těší každý jeho pěstitel. Všechna snaha, čas a energie, kterou vložil do jeho pěstování, před sklizní vrcholí a přináší plody pilné práce a péče. Jestliže nechcete na poslední chvíli zahodit všechny ty měsíce práce, musíte pochopit několik procesů, které se v konopí odehrávají na konci životního cyklu. Co je potřeba vědět, pokud chcete zachovat sklizeň marihuany v co nejvyšší kvalitě?

kdy sklidit marihuanu

Jak poznat, kdy sklidit marihuanu a kdy je konopí zralé

Všechny uvedené faktory se od sebe liší přesností, s jakou umí určit zralost konopí, ale i znalostmi a zkušenostmi, které pěstitel k rozpoznání potřebuje.

  • Musíte znát doporučenou dobu květu od šlechtitele – seedbanky
  • Zralost poznáte podle barvy pestíků a chloupků na květech
  • Zralost poznáte podle zabarvení trichomů neboli pryskyřice

1. Doporučená doba květu podle seed banky

Sledování informací od šlechtitele neboli seedbanky, patří k nejzákladnějším způsobům, jak zralost marihuany poznat. Tyto informace vám napoví, v jakém časovém období máte rostliny kontrolovat a sledovat. Zralost se však odvíjí i od podmínek pěstování, takže se nedá určit přesně na den. Naučte se poznat, jak dlouho květový cyklus trvá. Informace jsou vždy jen orientační.

To, jaké vlastnosti bude daná rostlina mít, ovlivňuje směsice vlastností, které se v každém phoenotypu mísí. Některé odrůdy marihuany jsou více stabilní a jejich phoenotypy vykazují dlouhodobě stejné růstové vlastnosti, nelze se však spoléhat čistě na tyto informace. V době určené seedbankou je proto vhodné rostliny začít sledovat některou z dalších metod.

kdy sklidit marihuanu

2. Zbarvení pestíků na květech konopí

Jedním z často používaných způsobů jak poznat, zda je už konopí připraveno ke sklizni, je sledování bílých pestíků, stigmat či blizen, které se na konopí začínají tvořit ve 2 až 4 týdnu květu. Pestíky mají podobu bílých chloupků, které vycházejí z každého pupenu květu konopí. Jakmile se pestíku dotkne zrnko pylu ze samců konopí, daný pupen neboli calyx je oplodněn a začíná s v něm tvořit semínko.

Kromě rozmnožování slouží pestíky i k určení zralosti konopí. To začíná zrát v momentě, kdy se pestíky začínají zbarvovat do oranžovéhnědé barvy. Rostliny s převážně indikovými geny – cannabis indica, bývají připraveny ke sklizni v době, kdy je alespoň 60 až 70 % pestíků zbarveno do hněda. U rostlin se sativními geny cananbis sativa, když má 70 až 90% pestíků oranžovo hnědou barvu.

U mnoha kříženců neboli hybridů se však tyto dříve typické znaky vytratili. Sativa může mít třeba na konci květu téměř všechny pestíky bílé. Proto sledujte další znaky.

kdy sklidit marihuanu

3. Sledování zbarvení trichomů na konopí za použití mikroskopu

Sledování trichomů neboli pryskyřice na palicích umožní nejpřesnější možnost jak určit zda je konopí připraveno ke sklizni. Pod lupou nebo mikroskopem s alespoň třicetinásobným přiblížením uvidíte malé výčnělky zvané trichomy připomínající malé houbičky.

Jejich zbarvení se liší v závislosti na stáří a zralosti konopí. Podle stádia, ve kterém se konopí nachází, mohou být trichomy čiré, mléčně zakalené nebo jantarově zbarvené. Pokud jsou čiré, musíte pár dnů až týdnů počkat.

Jestliže je většina trichomů mléčně zakalená a místy jsou zde jantarově zbarvené i čiré kousky, máte před sebou perfektně připravenou rostlinu s obsahem látek dosahujících vrcholu. Pokud necháte konopí dál kvést a zrát, marihuana bude mít podstatně méně THC a více CBD. Takto získáte výsledný produkt v nejvyšší kvalitě.

kdy sklidit marihuanu

Co od konopí očekáváte

Když konopí kvete, na květech se tvoří pryskyřice, nositel látek známých jako kanabinoidy, mezi které patří THC, CBD, terpeny, rostlinná barviva a vosk. Tyto látky se v rostlině během růstu mění a různě rozvíjejí. Pokud necháte konopí přezrát, bude obsahovat méně THC a více CBD. Účinky budou spíše sedativní, tlumivé a relaxační. U marihuany, která nedozraje a má většinu trichomů čirých, jsou účinky spíše povzbudivé a méně psychoaktivní, protože látky jako THCA, což je kyselá forma THC, která se nachází v živých rostlinách konopí, tedy chemický prekurzor THC, se ještě nestihly plně rozvinout a přeměnit na THC.

Napsat komentář