Jak poznat, kdy sklidit marihuanu: Napoví vám tyto 3 signály

Podle zákona se u nás může pěstovat konopí s obsahem do 0,3 % THC. Pokud se do pěstování chcete pustit, musíte se naučit poznat správnou dobu na sklizeň konopí. Naučte se poznat faktory, podle kterých bezpečně poznáte, že je čas na sklízení konopí.

Na sklizeň konopí se těší každý jeho pěstitel. Vkládá do pěstování spoustu času a sklizeň přináší plody pilné práce a péče. Jestliže nechcete zahodit všechny ty měsíce práce a úsilí vynaložené při pěstování konopí, musíte pochopit co se při pěstování s rostlinou děje a co se v konopí odehrává před sklizní. Co je potřeba vědět, pokud chcete mít vysokou kvalitu při sklizni marihuany?

kdy sklidit marihuanu

Jak poznat, kdy sklidit marihuanu

  • Musíte znát doporučenou dobu květu, tu zjistíte od šlechtitele neboli seedbanky
  • Zralost poznáte podle barvy pestíků a chloupků na květech
  • Zralost poznáte podle zabarvení trichomů neboli pryskyřice

1. Doporučená doba květu podle seed banky

Sledování informací od šlechtitele neboli seedbanky, je základem poznání zralosti konopí. Tyto informace vám napoví, v jakém časovém období máte rostliny kontrolovat a sledovat. Zralost se však odvíjí i od podmínek pěstování, takže se nedá určit přesně na den. Naučte se poznat, jak dlouho květový cyklus trvá. Jde ale o přibližnou informaci. Záleží i na dalších faktorech.

To, jaké vlastnosti budou mít rostliny, ovlivňuje více faktorů, které se v každém druhu mísí. Některé odrůdy konopí jsou více stabilnější a jejich phoenotypy jsou schopny vykazovat v dlouhém časovém úseku totožné růstové vlastnosti. V době určené seedbankou je proto vhodné vnímat i jiné faktory a použít i další metody sledování. 

kdy sklidit marihuanu

2. Zbarvení pestíků na květech

Dalším způsobem jak poznat, zda už lze konopí sklízet, je sledování bílých pestíků, stigmat či blizen, které se na rostlinách konopí začínají tvořit ve 2 až 4 týdnu kvetení. Pestíky mají podobu bílých chloupků, které vycházejí z každého pupenu květu konopí. Jakmile se pestík dotkne zrnka pylu ze samčích rostlin konopí, dojde k oplodnění pupenu neboli calyxu a uvnitř dochází k tvorbě semen.

Kromě rozmnožování slouží pestíky i k určení stupně zralosti. Doba zrání začíná v okamžiku, kdy se pestíky začnou vybarvovat do oranžova až hněda. Rostliny, ve kterých převažují indikové geny cannabis indica, jsou připraveny ke sklizni v období zbarvení 60 až 70 % pestíků do hnědé barvy. U rostlin, kde převažují sativní geny cananbis sativa,  je vhodné začít sklízet, když má 80 až 90% pestíků barvu oranžovo hnědou.

U mnoha kříženců neboli hybridů už dříve typické znaky zanikly. Sativa může mít na konci doby kvetení téměř všechny pestíky bílé. Proto sledujte další znaky.

kdy sklidit marihuanu

3. Sledování zbarvení trichomů mikroskopem

Pokud sledujete trichomy neboli pryskyřici na palicích, umožní vám tato metoda co nejpřesněji určit zda už je konopí ke sklizni připraveno. Pod lupou nebo mikroskopem s alespoň třicetinásobným přiblížením jsou vidět malé vyčnívající trichomy připomínající malé houbičky.

Jejich zbarvení se liší a odvíjí se od zralosti konopí. Podle stádia, ve kterém se konopí nachází, mohou být trichomy čiré, mléčné nebo jantarové barvy. Pokud jsou čiré, nejsou ještě dostatečně zralé a do zralosti jim podle podmínek zbývají dny až týdny.

Jestliže je většina trichomů mléčné barvy a místy jsou zde jantarové a čiré kousky, jde konečně o rostlinu konopí s obsahem látek dosahujících vrcholné zralosti. Pokud necháte konopí dál kvést a zrát, marihuana bude mít podstatně menší procento THC a bude mít vyšší procento CBD. Takto získáte rostlinu v nejvyšší možné kvalitě.

kdy sklidit marihuanu

Co od konopí očekáváte

Když je konopí v období květu, na jeho květech se tvoří pryskyřice, která v sobě obsahuje kanabinoidy, mezi které patří THC, CBD, terpeny, rostlinná barviva a vosk. Obsah látek se v rostlině během různých období a fází růstu mění. U marihuany, která nedozraje a většina trichomů je čirá, jsou účinky spíše povzbudivé a méně psychoaktivní, protože látky jako THCA, což je kyselá forma THC, která se nachází v živých rostlinách konopí, tedy chemický prekurzor THC, se ještě nedostaly do stádia, kdy by se mohly na THC přeměnit. Pokud konopí nesklidíte a dojde k přezrání, bude v něm obsaženo nižší procento THC a vyšší procento CBD.  Jeho účinek bude spíše uklidňující, sedativní, tlumivý a uvolňující.

Napsat komentář