Ašvagandha [recenze]: Vybrali jsme 7 nejúčinnějších kapslí

Co je to ašvagandha

Ašvagandha, známá také jako indický ženšen či zimní třešeň, je již po staletí používána jako léčivá bylina v tradiční indické medicíně ajurvédě. Před pár lety se tento téměř zázračný kořen dostal i do západní medicíny, kde se prodává v podobě výživových doplňků stravy. Na lidské tělo působí ašvagandha blahodárně a má pro něj hned několik zdravotních přínosů, včetně podpory snížení stresu a úzkostí. Dále zlepšuje kvalitu spánku, fyzickou výkonnost a posiluje imunitní systém. To jsou přeci důvody k tomu ašvagandhu vyzkoušet! Který produkt je ale ten nejlepší a jak ho poznat?

Ašvagandha [recenze]: Vybrali jsme 7 nejúčinnějších kapslí 2

Jak vybrat silnou ašvagandhu

Při výběru správné kvalitní ašvagandhy, v podobě doplňku stravy, se nezapomeňte podívat na její složení. Hlavní aktivní složkou jsou zejména withanolidy, které jsou nositeli zdraví prospěšných benefitů. Vyberte si tedy zejména produkt, který withanolidů obsahuje co nejvíce. Standardizovaný extrakt by jich měl mít nejméně 5 %. Produkt by neměl obsahovat zbytečně přidané látky, konzervanty a umělé přísady. Čím čistější složení, tím lépe, ideálně hledejte produkty, které obsahují pouze extrakty z ašvagandhy. Za nejkvalitnější produkty jsou považovány ty, které jsou přímo z Indie a mají potřebnou certifikaci kvality.

Sedm nejúčinnějších kapslí

Na českém trhu jsou k dostání různé doplňky stravy, které mimo jiné obsahují i ašvagandhu. Podívejte se na srovnání sedmi nejúčinnějších ašvagandha kapslí, které u nás můžete sehnat. Které z nich jsou ty nejlepší?

1.    Ašva

Ašva je považována za nejlepší produkt ašvagandhy na českém trhu, jelikož obsahuje nejvyšší podíl withanolidů s celkovým obsahem 7 %. Doporučené dávkování jsou dvě tablety denně a balení na 45 dní stojí 589 Kč.

2.    Viridian

Viridian Ashwagandha je doplněk stravy, který kromě extraktů z ašvagandhy obsahuje také výtažky ze sibiřského ženšenu, který má podobné účinky. Balení 60 kapslí stojí 449 Kč a denní dávka jsou 2 tabletky, jedna ráno, druhá večer.

3.    Gymbeam

I společnost Gymbeam nedávno přišla se svým produktem ašvagandhy, který podporuje celkovou vitalitu organismu. Kromě extraktu z kořene však kapsle obsahují i plnidlo v podobě mikrokrystalické celulózy. Denně se užívá 1 kapsle a balení 90 kapslí seženete už od 169 Kč.

4.    Advance

Advance Ashwagandha obsahuje silný extrakt z kořene ašvagandhy s 5 % obsahem withanolidů. Kromě toho kapsle obsahují i přidanou želatinu. Balení 90 kapslí stojí 419 Kč a doporučuje se 1-2 kapsle denně.

5.    BrainMax

BrainMax BIO Ashwagandha se užívá 3x denně vždy po jedné tabletě po jídle a balení 100 kapslí seženete za 319 Kč. Tento produkt si zakládá především na tom, že ašvagandha je zde použita v té nejčistější organické kvalitě.

6.    GuaranaPlus

GuaranaPlus nabízí ašvagandhu v podobě kapslí a prášku a cena se pohybuje kolem 315 Kč. I tato společnost vyjmenovává příznivé účinky na lidský organismus a ašvagandhu získává přímo z Indie v té nejvyšší kvalitě.

7.    Dr. Popov kapky

Společnost Dr. Popov nabízí ašvagandhu v podobě kapek v balení 50 ml za 145 Kč. Bylinné kapky si sami vyrábějí a používají k tomu proces macerace za studena.

Shrnutí porovnání

Výše uvedené produkty jsou kvalitní od renomovaných společností, které získaly řadu certifikátů. Všechny uvádějí benefity pravidelného užívání ašvagandhy a v zásadě se liší pouze tím, v jaké podobě ašvagandhu chcete konzumovat, množstvím a cenou. Pokud hledáte přípravek, který obsahuje nejvyšší podíl withanolidů, které s sebou nesou právě ony blahodárné účinky na lidské zdraví, zvolte Ašvu, která jich obsahuje 7 %. Jedná se tak o nejsilnější ašvaganda kapsle, které mají ten nejsilnější účinek. Naopak se nedoporučují ty, které v kapslích mají zbytečně přidané další látky.

Ašvagandha [recenze]: Vybrali jsme 7 nejúčinnějších kapslí 3

Jak lze jinak užívat ašvagandhu

Ašvagandhu lze užívat různými způsoby, záleží tedy pouze na vás, jaký způsob preferujete. Mezi nejběžnější patří zejména:

  • Kapsle a tablety, které jsou jednoduché na užívání a umožňují přesné dávkování
  • Prášek lze přidávat do jogurtů, kaší nebo smoothie
  • Tinktura se rychle vstřebává a můžete ji nakapat do čaje nebo jiného nápoje
  • Čaj je tradiční metoda, kdy si jej připravíte z ašvagandhového prášku nebo rovnou ze sušeného kořene ašvagandhy
  • Ašvagandhový olej lze používat například při masáži pro uvolnění svalů a snížení stresu

Ašvagandhu by neměli užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé, kteří pravidelně užívají léky. V těchto případech raději užívání ašvagandhy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud teprve s tímto produktem začínáte, začněte nižší dávkou, kterou postupně budete navyšovat a dopřejte vašemu tělu, aby si na tento nový doplněk stravy postupně zvyklo. Kořen má hořkou chuť, a proto mnoho lidí preferuje užívání ašvagandhy s jídlem, čímž také minimalizujete případné podráždění žaludku.

Účinky ašvagandhy

Ašvagandha je adaptogenní bylina, která je známá svými léčebnými účinky na lidský organismus a v tradiční ajurvédské medicíně se používá již po staletí. Pojďme se podívat na to, jak vám ašvagandha může pomoci a jaké jsou její účinky.

  • snížení stresu a úzkosti
  • přírodní antidepresivum
  • zlepšení kvality spánku a usínání
  • posílení imunitního systému
  • zlepšení fyzické výkonnosti
  • zvýšení svalové hmoty při sportu
  • podpora kognitivních funkcí, paměti a koncentrace
  • regulace hladiny cukru v krvi
  • podpora hormonální aktivity
  • zmírnění symptomů menopauzy
  • antikarcinogenní vlastnosti

Ašvagandha má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus, je však potřeba si také uvědomit, že každý z nás je individuální a na každého může ašvagandha působit trochu jinak. Vážné nežádoucí účinky nebyly u ašvagandhy zaznamenány, u někoho může dojít k mírným zažívacím problémům nebo k drobným alergickým reakcím v podobě svědění pokožky.

Ašvagandha [recenze]: Vybrali jsme 7 nejúčinnějších kapslí 4

Jak dávkovat ašvagandhu

Pokud s ašvagandhou teprve začínáte, dopřejte svému organismu, aby si na tuto novou látku v těle nejprve zvykl, a začněte menší dávkou. Následně správné dávkování závisí zejména na konkrétním výrobku a vašem zdravotním stavu. Dalším určujícím faktorem je také to, v jaké podobě ašvagandhu užíváte. Doporučené dávkování u kapslí je 300-600 mg extraktu, který si rozdělíte do dvou dávek, ideálně jednu ráno a druhou večer. V případě prášku se doporučuje 1/2 až 1 čajová lžička (cca 2-5 gramů) denně, u tinktury 1-2 ml (asi 30-60 kapek) denně. Čaj se obvykle připravuje z 1-2 čajové lžičky ašvagandhového prášku nebo sušeného kořene, které rozmícháte v horké vodě a necháte 10 minut louhovat. Poté čaj přecedíte a popíjíte jej horký. Konkrétní množství a správné dávkování najdete vždy v příbalovém letáku, jehož čtení rozhodně nepodceňujte.

Co jsou to adaptogeny

Klíčovou složkou ašvagandhy jsou kromě withanolidů také adaptogeny. Jedná se o přírodní látky, které tělu pomáhají primárně vyrovnat se se stresem. Pomáhají také tělu regulovat hormony, mají silné antioxidační účinky, posilují imunitní systém a chrání nervové buňky. Adaptogeny se nejvíce vyskytují právě v kořenu ašvagandhy, dále pak také v ženšenu, bacopě, tulsi nebo rhodiole.

Ašvagandha [recenze]: Vybrali jsme 7 nejúčinnějších kapslí 5

Závěr

Jak již bylo několikrát řečeno, ašvagandha má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus a je skvělým doplňkem stravy pro všechny, kteří hledají přírodní způsob podpory zdraví a vitality. Zkušenosti uživatelů jsou velice pozitivní. Při výběru ašvagandhy zvolte kvalitní produkt s vysokým obsahem adaptogenů a withanolidů a nezapomínejte, že pravidelným užíváním může ašvagandha přinášet dlouhodobé zdravotní přínosy pro vaši celkovou pohodu.

Napsat komentář