Kritéria volby: Jak vybrat to nejlepší hnojivo pro marihuanu?

Chcete začít doma nebo na své zahradě s pěstováním marihuany, ale nevíte, kde začít? Po výběru kvalitních a v České republice legálních semínek s nízkým obsahem THC od ověřeného dodavatele, se pusťte do výběru té nejlepší půdy a hnojiva, aby vám rostlinky krásně vzkvétaly.

Kritéria volby: Jak vybrat to nejlepší hnojivo pro marihuanu? 2

Jak živiny zvolit pro rostlinu

Každý pěstitel má své vlastní preference a nápady ohledně pěstování a výběru toho správného hnojiva. Alespoň zpočátku je důležité také trochu experimentovat, než si najdete to, co vyhovuje vám a vašim rostlinkám. Aby vám rostlina vůbec začala kvést bude potřebovat uhlík, vodík a kyslík, což jsou její základní stavební složky. Správné hnojivo by mělo obsahovat i dusík, fosfor a draslík a další živiny jako je především vápník, síra, hořčík, železo, zinek, měď, mangan, chlor a bor. Vždy si ale nejdříve zjistěte, co potřebuje právě vámi vybraná rostlina konopí, případně se poraďte s odborníky. Pozor si dejte také na nekvalitní hnojiva.

Kapalná vs. pevná hnojiva

Při výběru hnojiv budete stát před otázkou, zda budete používat kapalná či pevná hnojiva. Obě mají své výhody i nevýhody a záleží zejména na typu marihuany, kterou se rozhodnete pěstovat. Obecně však platí, že kapalná hnojiva mají rychlý účinek a jednoduché a přesné dávkování. Bohužel je jejich cena vyšší, a i když často poskytují rychlé výsledky, nemají dlouhodobý účinek na vylepšení kvality půdy. Pevná hnojiva jsou levnější a obsahují živiny ve formě krystalů nebo granulí, které se postupně uvolňují do půdy, což dlouhodobě také vede ke zkvalitnění půdy. Tento typ hnojiv však poskytuje živiny pomaleji, což vyžaduje delší dobu pro dosažení viditelných výsledků.

Kritéria volby: Jak vybrat to nejlepší hnojivo pro marihuanu? 3

Organická vs. minerální hnojiva

Organická a minerální hnojiva jsou dvě kategorie hnojiv, které se používají pro zlepšení půdy a dodání živin rostlinám. V otázce, zda vybrat pro pěstování marihuany právě organická či minerální hnojiva, záleží zejména na tom, v jaké prostředí budete rostliny pěstovat, zda uvnitř nebo venku na zahradě. V následujícím přehledu zjistíte, která jsou lepší na outdoor a která na indoor pěstování.

Organická hnojiva jsou lepší pro:

 • Pěstování venku v zemině
 • Dlouhodobě vyživují půdu a zlepšují její úrodnost
 • Zkvalitňují vůni a chuť plodů a květů
 • Obsahují komplexní spektrum živin
 • Jsou vyrobena z organických zdrojů, čímž podporují udržitelnost

Mezi jejich negativa však patří:

 • Pomalý účinek
 • Výraznější zápach hnojiva
 • Závlahu je nutné spotřebovat do 24 hodin

Minerální hnojiva jsou vhodná pro:

 • Pěstování doma ve všech substrátech
 • Lépe se rozpouštějí a účinkují rychleji
 • Rostlinám poskytují všechny potřebné živiny
 • Zálivka vydrží několik dní

Mezi negativa minerálních hnojiv patří:

 • Špatné používání vede k přehnojení
 • Dlouhodobě to vede ke snížení kvality půdy
 • Výskyt nemocí a škůdců

Speciální kategorií jsou pak i BIO hnojiva, která jsou vyráběna z organických nebo přírodních zdrojů a jsou známá svou ekologickou šetrností a udržitelností.

Kritéria volby: Jak vybrat to nejlepší hnojivo pro marihuanu? 4

Jak správně hnojit

Každá rostlina marihuany má své specifické podmínky pro pěstování. Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníky nebo dodavateli konopných semínek. Hnojení marihuany pak závisí především na typu rostliny a jejím cyklu, typu půdy a samotném pH půdy. Většina marihuany preferuje pH půdy kolem 6,0 až 7,0. Důležitý je samozřejmě i výběr hnojiva, viz výše, který také závisí na konkrétní rostlině. Marihuana potřebuje pravidelnou zálivku vody a hnojení během celého cyklu růstu. Rostliny pravidelně sledujte a všímejte si příznaků, jako je žloutnutí nebo spálení listů, podle toho pak upravte hnojení. Před samotnou sklizní však zcela zastavte hnojení a rostlinu zalévejte pouze čistou vodou. Dojde tak k odstranění zbytků hnojiva a zlepšení chuti a aroma květů.

Jak na domácí BIO hnojivo

Pokud nejste spokojeni s výběrem komerčních hnojiv, zkuste si vyrobit hnojivo pro svou marihuanu doma přesně podle toho, co vaše rostlina potřebuje. Jedná se však o poměrně náročný proces, při kterém budete potřebovat zejména kompost. Pokud máte zahradu s kompostem, máte vyhráno. Kompost si však dnes můžete díky speciálně upraveným bednám vyrobit i v panelákovém bytě. Do kompostu totiž můžete dávat všechny organické odpady, jako je kuchyňský odpad nebo listy z pokojových rostlin. Kompost dodává půdě živiny a zlepšuje její strukturu. Dále budete samozřejmě potřebovat vodu, ideálně bez chloru, a nádobu, ve které hnojivo připravíte.

 1. Připravte si nádobu, do které vložíte kompost, zavřete ji
 2. Ujistěte se, zda má kompost ideální teplotu kolem 60 stupňů
 3. Kompost pravidelně zavlažujte, musí být neustále vlhký
 4. Kompost promíchávejte
 5. Buďte trpěliví, výroba může trvat i několik měsíců
 6. Hnojivo smíchejte s půdou a začněte pěstovat

Stejně tak jako je několik druhů marihuany je i několik druhů hnojiv. Nebojte se poradit se s odborníky a nebojte se experimentovat! Uvidíte, že brzy najdete optimální hladinu hnojení pro vaše rostliny.

Napsat komentář