Nové studie ukazují, jak konopí dokáže pomoci s fibromyalgií

Podle nových studií dvěma třetinám pacientů s fibromyalgií pomáhá konopí. Fibromyalgie je totiž stále velkou neznámou. Odborníci se domnívají, že lidé s touto nemocí vnímají bolestivé signály zcela jinak než zdraví jedinci, a proto také trpí chronickým pocitem tělesné nepohody.

Fibromyalgie může člověka opravdu výrazně omezovat v každodenním životě. Polovina pacientů má dokonce problém udržet si práci, a to i přes veškerou léčbu, které se jim v současné době dostává. Nemoc provází omezení a nepochopení.

Nové studie ukazují, jak konopí dokáže pomoci s fibromyalgií 2

Co je fibromyalgií

Fibromyalgii charakterizují bolesti celého těla, což může dokonce vést až k celkovému omezení mobility nemocného. Někteří lékaři a psychiatři tvrdí, že jde o chorobu, která vychází z psychiky, kterou způsobují deprese, úzkost a životní problémy. Tento pohled má v odborné lékařské komunitě celou řadu zastánců a bohužel velmi často brání lidem trpícím fibromyalgií získat adekvátní léčbu. Lékaři si ale naopak velmi chválí při léčbě bezpečnostní profil konopí v porovnání s opiáty, u nichž často hrozí vybudování silné fyzické závislosti a smrtelné předávkování.

Příznaky fibromyalgie

Svaly jsou v některých bolestivých bodech citlivé na dotek a dotekem v těchto bodech lékaři nemoc zpravidla i diagnostikují. Některá místa, zejména body podél krku, páteře a paží, mohou být tak bolestivá, že pacienti při doteku křičí bolestí. Nikdo neví zcela jistě, co fibromyalgii způsobuje. Často se objevuje u jedinců trpících migrénami, zejména u žen. Jenže souvislost není prokázána.

Nové studie ukazují, jak konopí dokáže pomoci s fibromyalgií 3

Na fibromyalgii farmaka nepomáhají

Tradiční metody používané proti bolesti nejsou v případě fibromyalgie nedostatečné. Některým pacientům sice pomohou léky na bolest, která však s sebou nesou celou řadu nepříjemných rizik, jako je silná zácpa, závislost na opiátech či předávkování. Při užívání opiátů proti bolesti totiž tělo potřebuje s postupem času stále větší dávky léku. I když jsou případy, kdy nemoc spontánně zmizela, fibromyalgie je považovaná za chronické onemocnění, což znepokojuje pacienty i lékaře.

Výrazně snížená kvalita života trpí

Fibromyalgie způsobuje výrazné zhoršení kvality života v mnoha oblastech, hlavně v práci, ve volném čase, ve vztazích i v oblasti duševního zdraví. Během výzkumu a při studiích nemoci bylo zjištěno, že mezi prostředky, které mohou kvalitu života lidí s fibromyalgií zlepšit, patří i konopí. I názor veřejnosti se v poslední době výrazně změnil a přijímá tuto skutečnost mnohem lépe. Většina lidí léčebné účinky konopí přijímá a vnímá canabis jako bezpečný lék, obzvláště v porovnání s opiáty. U konopí totiž nehrozí vybudování silné fyzické závislosti ani smrtelné předávkování.

Nové studie ukazují, jak konopí dokáže pomoci s fibromyalgií 4

Konopí opravdu zabírá

Při průzkumu provedeném nadací National Pain Foundation v roce 2014 se jeho autoři dotazovali přes 1 300 Američanů s diagnostikovanou fibromyalgií. Více než 300 z nich uvedlo, že na zmírnění symptomů této nemoci užívají konopí. Navíc 2/3 z těchto uživatelů zaznamenalo a uvedlo výraznou úlevu od bolesti, přičemž z toho pouhých 5 % uvedlo, že jim konopí od bolesti nepomohlo. To je úžasný výsledek.

Nové studie ukazují, jak konopí dokáže pomoci s fibromyalgií 5

Tradiční léčiva s nevalnými výsledky

Tradiční metody léčby fibromyalgie, jako je lék zvaný Cymbalta, si naopak v tomto průzkumu vedly dost nevalně. Pouhých 10 % respondentů uvedlo po jeho užití skutečnou úlevu od bolesti. Jeho uživatelé navíc zmiňovali různé potíže s ním spojené v rámci vedlejších účinků, jako je tloustnutí, otoky nohou a rozostřenou mysl, což se může často při pokusech o vysazení Cymbalty dokonce ještě o dost zintenzivnit. Byly hlášeny i závažnější vedlejší účinky. V současnosti se již využívá konopí na předpis u pacientům s fibromyalgií v mnoha státech. V České republice konopí na fibromyalgii mohou předepisovat lékaři se specializací na léčbu bolesti.

Napsat komentář