Šamanská ayahuasca: Původ, účinky, jaká je v ČR legislativa?

Ayahuasca je halucinogenní nápoj, který objevili šamani v Jižní a Střední Americe. Dnes je celosvětovým fenoménem a lidé za cestu za šamanským rituálem dávají desítky tisíc korun. Kromě nápoje je ayahuasca už i ve formě gelu nebo v kapslích.

Co je to ayahuasca

Ayahuasca obsahuje dvě složky. Liány nazývané Banisteriopsis caapi a další rostliny obsahují psychoaktivní látku DMTdimethyltryptamin, nejčastěji ChacrunaPsychotria viridis. Rostliny s DMT jsou ve většině zemí včetně ČR nelegální. Za ayahuascou se proto jezdí do Jižní a Střední Ameriky.

Kde je ayahuasca legální a jak se využívá

V České republice je pravá ayahuasca nelegální kvůli obsahu látky DMT. Jedinou výjimku v EU tvoří Holandsko, kde se smí rituál s ayahuascou provádět pro náboženské účely. Na internetu však samozvané šamany s rituály najdete i u nás. Ayahuasca je legálníPeru, Brazílii, Mexiku a Kolumbii, kam se jezdí za rituálem. Alternativou je tzv. free ayahuasca bez obsahu DMT má malé psychoaktivní účinky.

Šamanská ayahuasca: Původ, účinky, jaká je v ČR legislativa? 2

Ayahuasca jako nápoj

Ayahuasca je nápoj připravený při vaření dřeva z liány Banisteriopsis caapi. Její psychedelické účinky jsou slabé, proto se do vývaru přidávají listy jiných rostlin obsahující dimethyltryptaminDMT, což je velmi silný v přírodě se vyskytující halucinogen. Ayahuascu tvoří dvě hlavní složky, z nichž je jedna bohatá na DMT a druhá umí v těle zastavit enzym, který by jinak DMT ihned po vypití zneaktivnil.

Ayahuasca jako psychedelikum

Odborníci nápoj z ayahuasky řadí mezi psychedelika. Její uživatelé prožili změny smyslového vnímání, vize různobarevných geometrických tvarů a hadů, změny vnímání času, vystupování z těla i zesílení emočního prožívání. Rituál přináší očistu ducha i těla. Vedle zvýšeného tepu a střídavých pocitů horka a zimy ho provází zvracení a průjem, což je mezi šamany důležitou součástí očisty.

Jak působí ayahuasca

Někteří ayahuascu užívají jednou za několik měsíců. Nejprve drží týden přísnou dietu. Seance se konají v přírodě, zahrnují meditace a tradiční zpěvy. Nápoje vyvolává euforické halucinace. Některé vidiny však mohou být pochmurnéhrůzostrašné. Většinou je doprovází zvracení pro očistu.

Šamanská ayahuasca: Původ, účinky, jaká je v ČR legislativa? 3

Církev Santo Daime založená na ayahuasce

Nejznámější ayahuascovou církví je brazilská Santo Daime založená ve 30. letech 20. století s prvky křesťanství, animismu, spiritismu i amazonského šamanismu. Ayahuascu používají při bohoslužbách, ženy i muži jsou formálně oděni, odděleně tančí a zpívají náboženské písně. Někteří z nich popisují radikální proměny, kdy přestali kouřit, začali meditovat, našli vztah k přírodě nebo se usmířil s rodiči.

Vědecké účinky drogy

Jessica Nielsonová z Kalifornské univerzity v San Franciscu Peru viděla dva lidi s posttraumatickým syndromem, co se po nápoji uzdravili. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA však nechce povolit klinické testy. Vědce v USA brzdí zákon, výzkum dělají v zahraničí. Ve Španělsku využívají mezery v zákoně. Brazilská studie lidí s chronickou depresí bez reajce na antidepresiva má pozitivní výsledky.

Rizika ayahuasky jako léku

Ayahuasca může být nebezpečná zvláště pro lidi užívající antidepresiva, trpící psychózou, srdečními problémy, epilepsií a astmatem. Droga sice vyvolává euforii, ale často i deprese, paranoidní výbuchy a záchvaty paniky.

Šamanská ayahuasca: Původ, účinky, jaká je v ČR legislativa? 4

Legislativa v ČR

Nařízení vlády č. 463/2013 Sb., O seznamech návykových látek. Dle judikátu Nejvyššího soudu ze dne 13. 3. 2014, spisová značka: Tpjn 301/2013, který byl publikován pod č. 15/2014 Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek, Trestní část, není dovoleno držet více než 0,60 g DMT v práškové či krystalické formě a 0,5 l ayahuasky. Držení tohoto většího množství než malého je jen přestupek.

Jakákoliv manipulace s látkou či přípravkem, tedy i předání či prodej bez omezení množstvím, je trestný čin dle Trestního zákoníku 40/2009 Sb., § 283–287. Držení či pěstování rostlin s obsahem DMT v malém množství je dále zakázáno dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, § 30/1 j, k, s pokutou do 15 000 korun.

Za ayahuascu do vězení

Polská manželská dvojice pořádající šamanské rituály na českém území od roku 2015, šla dle rozsudku do vězení na 8,5 a 5,5 roku, jejich komplic dostal podmínku. Účastníky byli Poláci, Rakušané a lidé z jiných evropských zemí. Vedle Severního Irska a Velké Británie se rituály konaly v ČR za 1 500 zlotých, asi 8 500 korun.

Napsat komentář