Kambo: Jed, který má schopnost léčit, ale i zabít

Kambo je jedovatý výměšek z žáby žijící v amazonském pralese. Původní obyvatelé ho rituálně sbírali s cílem zlepšit si své lovecké schopnosti a aplikovali do drobných ran na kůži, následovalo zvracení a pocení, díky čemuž se tělo očistilo.

Tento rituál se dostal i do dnešní moderní společnosti a sekret se využívá při léčbě mnoha nemocí. Alarmující jsou pak vedlejší efekty. Látka se šíří mezi lidmi, i když chybí argumenty o léčebném potenciálu dostatečná opora v moderní vědě. I v západním světě můžete narazit na osoby poskytující rituály s kambem.

Jak to vidí ochránci přírody

Listovnice žije v korunách stromů a není lehké ji odchytit. Žába se natáhne za nohy do X a pak se z ní stírá sekret, který se použije čerstvý nebo se suší. Pak je vypuštěna zpět do přírody. Z pohledu sběračů a domorodců se jí tak neublíží. Jenže rituál je stále více oblíbený a ochránci přírody brojí proti nevhodnému zacházení se zvířaty. Vylučování sekretu totiž listovnici slouží jako obrana proti predátorům.

Kambo

Kambo v domorodém světě

Kambo, kampu či kampo je domorodé označení sekretu ze žáby listovnice dvoubarvéPhyllomedusa bicolor. Portugalci a Španělé mu říkají sapo. Příslušníci amazonských kmenů rituál podstupovali pro posílení obranyschopnosti těla, zlepšení loveckých dovedností a nabytí výdrže a síly. Pro zbavení energie panema přinášející smůlu v lovu, nechuti k životu a ztráty propojení s přírodou.

Jak probíhá rituál

Tenkým dřívkem se vypálí 3 až 5 bodů do kůže, kam se aplikuje čerstvý či sušený sekret. Body bývají často na rameni či nad kotníkem a účastníci ceremonií si je vypalují do vzorů. Ihned po rituálu účastníci pociťují příval energie, produktivity, zbystření smyslů, pocit euforie, znovuzrození, omlazení a očistění. Ve výměšku nejsou psychedelické substance a vizuální halucinace jsou zcela ojedinělé.

Kambo rituál

Kambo v západním světě

Před rituálem je třeba omezit psychoaktivní látky a 8 hodin držet půst. Kambo způsobuje obrovskou reakci těla. Těsně před aplikací se pijí 1 až 2 litry čisté vody, protože sekret vyvolá zvracení a s vodou je čištění těla snazší. Z psychologického hlediska je vhodné si stanovit záměr a odpovědět si na otázku, proč se chceme ceremonie zúčastnit a co si chceme odnést. Občas se přidají látky jako rapé či sananga pro podporu čištění a ceremonii doprovází zpěv rituálních písní.

Symptomy

Během pár sekund se sekret dostane do krevního a lymfatického oběhu. Symptomy jsou příjemné, rozlévá se teplo po těle, přidá se brnění a tlak v hlavě. Pak symptomy sílí, zrudne pokožka, dočasně oteče obličej, přidá se pocení, bušení srdce, svalové křeče, nevolnost, zvracení, průjem a přijde útlum. Pije se další voda pro podporu zvracení a čistícího procesu. Zvracení je i psychologickou očistou. Intenzivní nepříjemné pocity odezní do 30 minut, vzácně po pár hodinách.

Kambo

Jed a jeho účinky

Účastníci mluví o zlepšení fyzického a psychického zdraví i transpersonální zkušenosti. Ihned po sezení a pár dní po něm jde o zmíněný příval energie, produktivity, zbystření smyslů, pocit euforie, znovuzrození, omlazení a očistění. Vytrácejí se pocity hladu a žízně, chuť na maso, alkohol a tabák. Jiní lidé popisují zlepšení imunity, chronických bolestí, epilepsie, potíží s tlakem, diabetem, intolerancí, alergií, nádorových onemocnění i problémů s plodností.

Někdy obsažené bioaktivní peptidy a agonisté opioidního receptoru deltorfin a dermorfin přinášejí úlevu od duševních potíží, symptomů posttraumatické stresové poruchy, depresí, úzkostí, závislostí a poruch příjmu potravy. Jiní zažijí transpersonální či spirituální zkušenost a propojení s přírodou. Ekopsychologové hovoří o toxickém kambu či jedu z žáby jako o klíči k řešení ekologické krize.

Kambo tedy může sloužit jako fyzická a psychologická očista, může zlepšovat symptomy duševních nemocí, působit protizánětlivě, antibioticky, antiviroticky, antimikrobiálně a anesteticky. Peptidy mají i antibakteriální, protirakovinný a antifungální účinek. „Vacina do sapo“ je tzv. vakcína z pralesa.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Někdy se dostaví zhoršené dýchání, přetrvávající nevolnosti a křeče. Bohužel došlo i k úmrtím, zřejmě v souvislosti s těmito kontraindikacemi. Vědci upozorňují na syndrom hypotenzeShy-Dragerův syndrom či multisystémovou atrofii a neurogenní ortostatickou hypotenzi, hyponatremii, psychotické nemoci, vážné deprese, úzkosti. Nedoporučují kambo s ayahuaskou, sekretem z Bufo alvarius, ibogou a jinými látkami, což je ale v rituálech kambo značně oblíbené.

Napsat komentář