Chvojník dvouklasý: Využívaný jako lék, stimulant i droga

Chvojník dvouklasý, latinsky Ephedra distachya, zvaný také chvojník obecný, je stálezelená rostlina. Chvojník čínský, latinsky Ephedra sinica, je tradiční rostlina využívaná v čínské medicíně, kde je označován jako „ma huang“. Využívá se i v běžném lékařství, lidové medicíně, jako stimulant, ale i droga díky efedrinu.

Co je to chvojník

Nať chvojníku dvouklasého, latinsky Ephedra distachya, shodně s ostatními chvojníky, obsahuje aromatické sloučeniny, flavonoidy a alkaloidy, z nichž nejdůležitější je efedrin. Hojně užívaný je i chvojník čínský, latinsky Ephedra sinica. Chvojníky pochází ze severní Číny, Mongolska, Indie, z jihozápadní části Spojených států, Persie, tedy Turecka, Íráku a Íránu a ze západních částí jižní Ameriky. Daří se mu v horských oblastech a písečných pouštích. Geograficky patří do teplých a polosuchých teplotních zón s ročními srážkami 20 cm a méně.

Chvojník dvouklasý má nepravé červené bobulovité plody, které mají v dužnatém obalu jedno semeno a jsou v šišticovitém plodenství. Chvojník čínský je xerofytická zakroucená rostlina roste jako keř bez kůry do výšky 30 až 50 cm, má malé červené jedovaté plody a šupinaté listy. Tvrdé, ale pružné stonky tvoří hlavní fotosyntetické orgány rostliny.

Druhy chvojníku

Medicinálně se využívají vysušené zelené stonky asijských druhů chvojníků Ephedra distachya, Ephedra sinica, Ephedra intermedia a Ephedra equisetina. Severoamerické druhy rodu Ephedra se někdy nazývají pouštní čaj nebo mormonský čaj a neobsahují stejné aktivní složky jako asijské druhy. Bylina se používá v bylinných produktech pro hubnutí kvůli akutním termogenním a lipolytickým účinkům na bazální metabolismus, díky nimž jsou kila lépe dolů.

Chvojník dvouklasý: Využívaný jako lék, stimulant i droga

Účinky chvojníku

 • Používá se jako lék na astma.
 • Při onemocnění spojených s dýchací soustavou.
 • Používá se jako bylina při léčbě senné rýmy.
 • Při léčbě astmatu.
 • Zmírňuje projevy různých alergií.
 • Působí také jako diuretikum a stimulant.
 • Používá se také jako posilovač výkonu.
 • Zvyšuje krevní oběh do svalů, posiluje vytrvalost a energii.
 • Stimuluje i termogenezi a díky tomu je vhodný při hubnutí.

Použití a přípravky z chvojníku

V bylinné medicíně se používají hlavně stonky a větve rostliny v různých formách, nejčastěji jde o sušenou bylinku ve formě prášku. Při konzumaci čaje produkuje bylinka největší množství efedrinu po dobu 2 hodin.

Obsah účinných látek

Chvojník čínský obsahuje 0,5 až 2,5 % hmotnostních celkových alkaloidů, ze kterých efedrin odpovídá 30 až 90 %. Látka se ve zdravotnictví využívá k přípravě různých léků, ale zneužívá se také k výrobě drog, zejména pervitinu. V dnešní době se efedrin vyrábí synteticky a přírodní efedrin se používá už jen v homeopatii.

Chvojník dvouklasý účinky

Dávkování a užití

Chvojník čínský musí být podáván vždy pod vedením poskytovatele zdravotní péče. Stabilnější forma zvaná „maung“ se nachází ve standardizovaných extraktech, tinkturách a pevných formách. Každá dávka by měla být užívána s plnou sklenicí vody. Ma huang je pak nejlépe tolerován užívaný s jídlem.

Kvůli vysoké citlivosti neuronových buněk doporučuje úřad pro kontrolu potravin a léčiv – FDA, že by dávka chvojníku neměla překročit 8 mg na porci, nikdy ne častěji než každých 6 hodin a celková denní dávka nesmí překročit 24 mg denně.

Nežádoucí účinky a interakce

Chvojník je stimulant ovlivňující srdce, krevní oběh a centrální nervový systém. Při jeho užívání je třeba se vyhnout potravinovým produktům a jiným doplňkům, které obsahují některou z látek, jako jsou čaj, coca-cola, čokoláda, kofein, guarana, léčivé přípravky s pseudoefedrinem, léky proti ztrátě hmotnosti a amfetaminy. Před operací vždy informujte lékaře a zubaře, že užíváte chvojník.

Chvojník dvouklasý

Příznaky předávkování

 • Sucho v ústech
 • Nepravidelný srdeční tep
 • Vysoký krevní tlak
 • Mrtvice
 • Záchvaty
 • Těžké duševní poruchy
 • Srdeční záchvat
 • Smrt

Efedrin v České republice

Česká republika patřila mezi 3 největší výrobce efedrinu na světě. Vyráběl se ve Výzkumném ústavu antibiotik a biotransformací v Roztokách u Prahy a pak v podniku se zahraniční účastí ICN Česká republika, a.s. do roku 2004. Důvodem bylo časté zneužívání efedrinu jako stimulační drogy a k nelegální výrobě metamfetaminu, známého pod názvem pervitin. Jedná se o látku od efedrinu odvozenou, tedy derivát efedrinu se značně silnějšími stimulační účinky.

Do lékárny s Občanským průkazem

V současné době je v lécích efedrin nahrazen méně nebezpečným a hůře zneužitelným pseudoefedrinem, který je součástí některých volně prodejných léků na nachlazení pro uvolnění ucpaného nosu, jako je Modafen, Paralen Plus či Nurofen Stopgrip. Aby se zabránilo zneužití látek k výrobě drogy, je jejich prodej v lékárnách kontrolován a vydávají se jen po předložení občanského průkazu.

Napsat komentář