Dekarboxylace konopí: Jak funguje přeměna THCA na THC?

Zajímá vás, jak přeměnit čerstvě nezpracované konopí do podoby, kdy bude obsahovat silné psychoaktivní látky? Podívejme se na teoretický článek, který vás touto chemickou proměnou provede.

Co je to dekarboxylace?

Dekarboxylace je chemický proces, při kterém dochází k přeměně THCA na THC. První zmíněná zkratka označuje kyselinu tetrahydrokanabinolovou. Tato kyselina se přirozeně vyskytuje v rostlině konopí, které je ještě zcela nezpracované. Konkrétně při tomto procesu dochází k odstranění karboxylové skupiny z kanabinoidů mezi které patří právě zmíněná kyselina. Tímto procesem pak dochází k přeměně na THC, což je známá psychoaktivní sloučenina, která je vyhledávána právě pro své psychoaktivní účinky při užívání konopí.

Dekarboxylace konopí: Jak funguje přeměna THCA na THC? 2

Co se dělá s konopím?

Konopí neboli marihuana se dnes využívá v různých oblastech. Nejčastěji je používáno v lékařství pro své léčebné účinky, díky kterým jsou mírněny bolesti a projevy některých nemocí. Své využití má i v průmyslu k výrobě textilií, papíru, bioplastu, stavebních materiálů či v kosmetice. Semena konopí jsou pak zpracována i v potravinářském průmyslu. V neposlední řadě je konopí používáno nelegálně i pro své rekreační využití. Obsahuje totiž látky, které vyvolávají euforii. Právě v posledně zmíněném odvětví je nutná tzv. dekarboxylace. Dekarboxylace konopí totiž uvolňuje psychoaktivní látky marihuany. Tento proces se nejčastěji provádí teplotním zahříváním. Možné je v případě konopí vaření či sušení konopných květů. Právě zahřátím se aktivují kanabinoidy, které dále reagují v lidském těle a vyvolávají požadované účinky. Jednat se může například o zmíněné psychoaktivní účinky THC nebo o léčebné účinky CBD.

Dekarboxylace konopí: Jak funguje přeměna THCA na THC? 3

Jak dekarboxylovat konopí v troubě?

Čistě pro informaci lze konopí dekarboxylovat i v domácích podmínkách. Potřebovat k tomu bude pouze pár věcí:

  • konopné květy
  • troubu, pečící papír a plech
  • časovač, mlýnek na kávu či ostrý nůž

Jak na to?

  1. Nejdříve si dejte předehřát troubu na 120 stupňů Celsia a plech si vyložte pečícím papírem. Pečící papír zabrání připečení konopných květů k plechu a lépe se vám s květy bude později manipulovat.
  2. Konopné květy je potřeba nejdříve rozemlít. Použít můžete starý mlýnek na kávu. Pokud jej doma nemáte, postačí vám i obyčejný kuchyňský nůž, kterým jednotlivé květy nakrájíte nadrobno. Tento krok nevynechejte, pouze rozdrcené květy jsou k dekarboxylaci vhodné.
  3. Rozdrcené nebo nakrájené konopí rozložte na pečící papír. Dbejte na to, aby květy byly v jedné vrstvě, aby se krásně prosušily.
  4. Plech s konopím vložte do předehřáté trouby a nechte jej dekarboxylovat po dobu 30–35 minut. Nezvyšujte teplotu v troubě, konopí by se mohlo spálit a jeho aktivní složky by tak byly znehodnoceny.
  5. Konopí pravidelně kontrolujte, aby se nepřipálilo. Hotový výsledek poznáte tak, že je konopí lehce zhnědlé a suché.
  6. Plech vyjměte z trouby a nechejte zcela vychladnout.
  7. Po vychladnutí můžete dekarboxylované konopí rovnou užívat nebo jej umístěte do vzduchotěsné nádoby na pozdější použití.

Jak na další alternativy?

Dekarboxylace konopí v troubě patří k těm nejsnadnějším a nejrychlejším. Místo trouby však můžete použít i hrnec s vařící vodou. Pokrájené konopné květy umístěte do mísy, kterou pak vložte do vroucí vody. Konopí tak dekarboxylujete pomocí horké páry. Tento postup je obtížnější, hůře se hlídá výsledek dekarboxylace, a proto je častější právě použití pomocí zmíněné trouby.

Výše uvedený článek je pouze informací o tom, co to dekarboxylace konopí vlastně je a jak funguje přeměna THCA na THC. V žádném případě se nejedná o návod, jelikož je potřeba si uvědomit, že marihuana není v České republice legální a jakákoli její výroba či manipulace se zmíněnými látkami není v souladu s legislativou v České republice.

Napsat komentář