Ketamin jako droga: Proč je o jeho účinky takový zájem?

Ketamin působí jako antagonista NMDA receptorů a užívá se ve formě hydrochloridu. Podobně jako PCP stimuluje oběhový a dechový systém, čímž se liší od běžných anestetik. Má však i vedlejší nežádoucí účinky. Užívá se spíše ve veterinární medicíně, hlavně jako ketamin pro koně.

V humánní medicíně se ketamin používá jako doplňkové anestetikum nebo jako šetrné anestetikum pro děti. Působí proti bolesti, jako prevence poškození mozku po záchvatu mrtvice a používá se i při léčbě závislosti na alkoholu či opiátech. V miniaturních dávkách může potlačit i těžkou depresi, používá se v psychoterapii a v experimentální psychiatrii pro navození modelových psychóz.

Ketamin se pro své účinky přesunul i do ulic, kde se začal nabízet jako halucinogenní droga s názvem super K nebo vitamín K. Ketamin je bez chuti a zápachu a snadno se dá podstrčit i do pití. Oběť si po použití ketaminu navíc nic nepamatuje, nemůže se bránit a snadno se může stát terčem sexuálního útoku. Proto je označován jako droga znásilnění.

Ketamin jako droga: Proč je o jeho účinky takový zájem? 2

Rekreační využití ketaminu

Používá se píchnutím do žíly 50 až 100 mg nebo do svalu 75 až 125 mg, pomoví šňupání 60 až 250 mg i v tabletách či roztoku 200 až 300 mg. Někdy se kouří s tabákem či konopím, ale nemá příjemnou chuť. Účinky se dostaví v závislosti na způsobu užití asi za 5 až 30 minut a vydrží asi hodinu, než začnou slábnout. Při orálním užití více tlumí bolest a psychoaktivní účinky jsou slabší, ale delší. Používá se i jako klubová či taneční droga, ale mnohem obvyklejší je použití doma.

Ketamin jako droga: Proč je o jeho účinky takový zájem? 3

Účinky a dávkování ketaminu

Při nízkých dávkách navozuje ketamin lehce snové stavy podobně jako oxid dusný – rajský plyn. Například jde o mírné pocity vznášení mimo tělo, při zavřených očích vize, otupělost končetin a někdy navíc nevolnost.

Střední dávky vyvolávají halucinogenní trip a zřetelnější oddělení od těla. Můžete se dostat do stavu K-Hole, kdy je obtížnénemožné se pohybovat. Můžete cestovat do jiných světů a rozměrů, podobně jako při zážitcích blízkých smrti. Okolní svět je vnímán minimálně nebo vůbec, což může být děsivý i spirituální zážitek. Je o v závislosti na osobnosti, momentálnímu duševnímu stavu i prostředí. Disociativní účinky ketamin odlišují od běžných halucinogenů.

Předávkování ketaminem sice prakticky nehrozí, ale silná dávka vás vyřadí z provozu. Budete se cítit jako na operačním stole a hrozí nešťastné nehody. Vzhledem k disociativním účinkům a potlačení bolesti je nutné si dát ketami jen pod dohledem střízlivého kamaráda, jinak jde o hazard se životem.

Ketamin jako droga: Proč je o jeho účinky takový zájem? 4

Nežádousí účinky a kombinace ketaninu s jinými drogami

Kombinace s jinými drogami nejsou dodnes uspokojivě probádány, je proto na místě před nimi varovat. Ketamin může některé účinky jiných drog zvýraznit a učinit je tak ještě mnohem nebezpečnějšími. Chronické zneužívání ketaminu vede k obtížím s močovými cestami a potížím s udržením moči.

Pozor na psychickou závislost

Nebezpečím atypického halucinogenu je i schopnost vyvolat při soustavném zneužívání ketaminu i velmi silnou psychickou závislost. To ketami odlišuje od běžných halucinogenů ze skupiny tryptaminů, jako je LSD a psilocybin nebo fenetylaminů, jako je meskalin a 2C-B. Riziko, že začnete vnitřním prožitkům přisuzovat větší hodnotu než vaší vnější skutečnosti, je vysoké.

Ketamin jako droga: Proč je o jeho účinky takový zájem? 5

Účinky se podobá LSD nebo PCP

Struktura a mechanismus účinku ketaminu se podobá LSD nebo droze PCP neboli andělský prach. Má však kratší dobu účinku. Andělský prach – fencyklidin také původně sloužil jako veterinární anestetikum. Způsob použití PCP jako drogy je různý. Stavy na andělském prachu nejsou nejpříjemnější a rizika jsou velká, včetně silně psychotického a agresivního chování s následkem smrti.

Ketaminmírnější projevy, způsobuje halucinace, stavy podobné zážitkům mimo tělo OBE nebo zážitkům v blízkosti smrtiNDE. Způsobuje pocit oddělení od těla, létání, vznášení, ochrnutí svalů a nemožnost se pohybovat. Pocity mohou být velmi děsivé, podobné hororovému tripu na LSD, označované jako disociativní. Ketaminpověst jakéhosi heroinu mezi halucinogeny.

Napsat komentář