Holotrop z marihuany: Co to je?

Pokud se vám stalo, že jste po požití konopného koncentrátu pocítili překvapivou sílu a dostali se do stavu, který není příjemný, čtěte dál. Místo pozitivních účinků se můžete cítit nekomfortně a zmateně. Možná máte nízkou míru tolerance na účinné látky.

Fakta a mýty o holotropu

Tzv. holotrop po užití marihuany je často mylně popisován jako holotropní dýchání neboli hyperventilace, i když jde ve skutečností o hypoventilaci. Holotropní dýchání neboli hyperventilace je technika dýchání. Frekvence a hloubka nádechu je dána a v určitý čas se mění. Lze dosáhnout psychedelického stavu.

Hypoventilace je mělké a zpomalené dýchání, kdy je přísun vzduchu menší než aktuální požadavky organismu. Způsobuje hyperkapnii, kdy vede vzestup koncentrace oxidu uhličitého v krvi k dušení a kašli. Způsobuje i respirační acidózu neboli zvýšení kyselé reakce krve. Při velkém a rychlém nárůstu dojde ke kómatu. Objevuje se i při otravě alkoholem a předávkování psychofarmaky.

Holotrop z marihuany: Co to je? 2

Příznaky příjmu nadměrného množství kanabinoidů

  • Zmatenost
  • Nadměrné pocení
  • Panika
  • Úzkost
  • Paranoia

Vnímejte reakci vašeho tělo

Od začátku užívání konopí vnímejte reakci těla na určité množství a časem poznáte svou míru únosnosti, abyste se nedostali do nepříjemné situace. S konzumací potravin s obsahem marihuany nespěchejte. Konzumujte konopí s přáteli, které znáte delší čas. Pokud to přeženete, bude na ně spoleh.

Začněte nízkou dávkou 5 mg a 1 hodinu počkejte. Když nic nebudete cítit, vyzkoušejte dávku 10 mg a počkejte 2 hodiny. Pokud opět nic nepocítíte, můžete si dát další dávku 10 mg a opět 1 až 2 hodiny počkat. Při inhalaci bezmyšlenkovitě nepotahujte celý večer, dělejte přestávky a hlídejte si míru únosnosti.

Nepropadejte panice

Uvědomte si, že i když to občas přeženete, brzy to přejde a budete v pořádku. Většina nežádoucích příznaků při neodhadnuté správné míře příjmu konopí neboli greening out stavu ospalosti vše pomine za pár minut či hodin a zůstane lehká ospalost.

Holotrop z marihuany: Co to je? 3

Odpočívejte

Vyhledejte tiché, tmavé a klidné místo. Usaďte se s rovnými zády a několikrát se nosem nadechněte a zhluboka a dlouze nosem vydechněte. Nepříjemné pocity přejdou, soustřeďte se jen na úlevu a odpočívejte. Vnitřně se zklidníte. Pokud se vám podaří usnout, získáte rychleji novou energii.

Procházejte se na čerstvém vzduchu

Pokud nejde uklidnit mysl, vyrazte na čerstvý vzduch. Procházka rozproudí krev a posílí tělo. Nechoďte daleko, ať vás nezachvátí panika a strach. Ve stavu zmatenosti můžete totiž i zabloudit. Jestliže se cítíte malátní a slabí, jen otevřete okno, zhluboka dýchejte a vnímejte posilnění těla čerstvým vzduchem.

Doplňte tekutiny a dejte si lehkou svačinku

Sucho v ústech zažene doušek čisté neperlivé vody a doplní hydrataci. Neužívejte nápoje s obsahem kofeinu a alkohol, protože zvyšují koncentraci THC v krvi. Dejte si také malou svačinku, třeba lžičku medu, hrst oříšků, trošku masa, které uzemní tělo i mysl. Nepřežeňte to, aby se vám neudělalo zle od žaludku.

Holotrop z marihuany: Co to je? 4

Zkuste černý pepř, citron či CBD

Černý pepř pomáhá při paranoie a úzkosti. Rozžvýkejte pár kuliček pro okamžitou úlevu, anebo alespoň čichejte jeho aroma. Vdechovat můžete i vůni nakrájeného citronu, který obsahuje limonen. Má zklidňující a desinfekční účinky a snižuje pocity úzkosti. Můžete ho i cucat nebo popíjet citrónovou šťávu. Zabere i Ibuprofen. Také CBD pomůže k potlačení účinku THC a proti úzkosti.

Koupel nebo sprcha

Pokud jste doma, uvolní vás koupel nebo sprcha. Dejte si ale pozor na příliš teplou vodu, ale dejte si raději vlažnou. Mohla by posílit vaši malátnost a omámení.

Soustřeďte se na nějakou aktivitu

Vyzkoušejte zábavné aktivity a snažte se rozptýlit. Zahrajte si hru, nebo klidně uklízejte. Zvolte činnost, která je vám důvěrně známá a navodí příjemné emoce.

Cesta z konopného opojení

Průměrné opojení po konzumaci konopí trvá 30 minut až 2 hodiny, některé účinky přetrvávají i nějaký čas po vystřízlivění. Vše závisí na způsobu konzumace, dávkování, kvalitě konopného produktu i individuální kondici. Čím vyšší je síla konopného produktu, tím déle trvá opojení.

Napsat komentář