Catnip neboli šanta kočičí: Proč ji zkusit na vaši kočku?

Šanta kočičí je vhodná a bezpečná rostlinka pro kočku. Umí vzbudit kočičí pozornost. I když se jí říká kočičí kokain, nemusíte se ničeho obávat. Jak a k čemu šantu využít?

Co je šanta kočičí

Rostlina šanta kočičí, latinsky Nepeta cataria, se v moderním světě proslavila hlavně díky kočkám. V léčitelství je tato bylina známá už po staletí pro své uklidňující a léčebné účinky. Látky obsažené v šantě odpuzují komáry i šváby.

Šanta pro kočky

Podle studií šanta účinkuje přibližně na polovinu koček. Buď bude vaše kočka šantu známou i jako catnip či catmint, tedy lákadlo, milovat nebo ignorovat. Koťatům mladším 8 týdnů šanta nevoní a mohou k ní mít odpor. Kočky u šanty láká látka nepetalakton v listech a stonku rostliny. Tento terpen vyvolá účinky.

V ostatních rostlinách se terpeny tvoří jediným enzymem, zatímco u šanty kočičí vznikají ve dvoustupňovém procesu pomocí dvou enzymů. Tento dvoustupňový proces nebyl dříve pozorován a zřejmě se podle studií něco podobného objevuje i v syntéze protirakovinných léků získávaných z tropické rostliny barvínkovce růžového. Studie navíc identifikovaly 3 nové enzymy s neobvyklou aktivitou.

Catnip neboli šanta kočičí: Proč ji zkusit na vaši kočku? 2

Účinky šanty

Jakmile kocour či kočka ucítí vůni šanty, může ji zklidnit. Kočky se v rostlinách šanty rádi válejí, okusují je a často v nich spí. Stejné účinky má i sušená rostlina. Proto se přidává do hraček a pamlsků pro kočky i speciálních sprejů, které se aplikují na škrabadla a hračky, které už kočku omrzely.

Délka účinku

Pokud se vám nechce šantu kočičí neboli catnip pěstovat, můžete koupit speciální doplňky se šantou. Šanta na kočky působí přibližně 10 minut. Některé výzkumy uvádí i mnohem delší účinnost. Každá kočka na šantu reaguje individuálně a vždy trochu jinak. Záleží také na jejím vyvinutí čichu a genetických predispozicích.

Návykovost šanty

Šanta není návyková a je to bezpečná rostlina. Kočky se s ní nepředávkují. Vašim kočkám a kocourům dopřeje relaxační a příjemné požitky. S trochou nadsázky můžeme šantu označit za kočičí kokain, kočičí heroin či kočičí marihuanu. Pokud je součástí kočičích hraček, pelíšků a škrabadel, pomůže kočce k rychlé adaptaci.

Catnip neboli šanta kočičí: Proč ji zkusit na vaši kočku? 3

Jak šantu pěstovat doma

Šantu si můžete vypěstovat doma. Jde o 60 cm vysokou trvalku. Můžete ji mít v původní bílé odrůdě, ale i v modré či fialové zahradní odrůdě. Na zahradě bude zpestřením a potěší i vaši kočku. Počítejte však i s tím, že se vám za touto bylinkou začnou hlavně v noci stahovat kočky a kocouři ze širokého okolí a hlasitě mňoukat.

Účinky šanty na člověka

Možná vás překvapí, že šantu můžete využít i pro sebe. Jde o účinný repelent na komáry a další létající nebo lezoucí hmyz včetně švábů, ale i sedativum a léčivo. Šantový čaj je na bolest hlavy, zažívací potíže, při horečce a má antistresové účinky. Jeho uklidňující účinky navodí klidný spánek. Usušené listy se dříve kouřili.

Jak šantu kočičí používat

Směs se šantou nebo sprej stačí použít na místa, škrabadla, odpočívadla i pelíšky a hračky, kam chcete přilákat kočičí pozornost. Kočce můžete pořídit novou hračku, která catnip rovnou obsahuje. Podobný vliv jako catnip má na kočky i kozlík lékařský, stříbrná réva či actinidie neboli kiwi zvané matatabi.

Catnip neboli šanta kočičí: Proč ji zkusit na vaši kočku? 4

Kozlík lékařský neboli valeriána lekárská – latinsky Valeriana officinalis

Kozlíku lékařskému se říká baldrián, baldrán, odolen, kočičí kořen či čertikus. Lidé ho používají pro uklidnění a uvolnění a na valeriánské i baldriánské kapky. Šanta má podobnou vůni jako máta či meduňka, kozlík voní hodně výrazně.

Kočky přitahuje aktivní enzym aktinidin. Zatímco člověka kozlík uklidní a uspí, některé kočky jsou po něm aktivní, vitální a v pohodě. Některé kočky ho milují, jiné na něj nereagují. Dá se koupit v lékárně a chovatelských potřebách jako sprej, sušený, obsažený v hračkách a spot onech proti stresu.

Účinné látky obsahují kořeny a oddenky kozlíku. Dá se pěstovat na zahrádce a sbírat na vlhkých místech. Nejvíce účinných látek v kořeni je před rozkvětem. Sbírá se až do podzimu.

Aktinidie stříbrná – Actinidia polygama a kiwi sibiřské – Actinidia kolomikta

V chovatelských potřebách rostliny najdete pod názvem japonský catnip, silvervine nebo matatabi. Aktinidie pochází z Číny a používá se v čínské medicíně. Popínavka se pěstuje na zahrádce a plodí minikiwi. Kočky koušou větvičky a kořen. Obsahují aktinidin a dihydroaktinidiolid se sladkou čajovou vůní. Účinek je 5 až 30 minut.

Napsat komentář